Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Dobro,nemam nista protiv ljubitelja Jelena,ali ajmo malo kreativnosti.....Procitajte prvi post na ovu temi pa krenite redom....
Evo jedne male zanimljivosti.
Najstariji na svetu jos vazeci zakon o namirnicama (jeste, pivo je namirnica) odnosi se upravo na pivo,i jos i danas vazi u Nemackoj.Ovaj zakon je jos 1516. godine doneo hercog Vilhelm IV od Bavarske...
U medicini...Pored koristi od piva za analizu mokrace pivo je od velike koristi i za cirozu jetre,bez koje ne bi bilo ni lecenja ciroze jetre,ni presadjivanja jetre.
U kriminologiji...i prazne i pune boce piva mogu se koristiti za ubistvo.Pazljiviji sve isplaniraju tako da ubistvo izvrse u afektu,jer se za to manje lezi.Tu je i kradja organa(na primer jetre)i bande koje se time bave.Ovo je jedno spektakularno podrucje za rad policije.
U kriptografiji...Tajne poruke koje se pojavljuju tek kad se papir zagreje mogu se pivom pisati isto tako uspesno kao i mokracom.Covek koji pise takvu poruku moze,dakle,koristiti pivo da bi pristedeo na mokraci(koja mu je nuzna za pregled mokrace).Autor pivom napisane nevidljive poruke moze se naci u kartoteci urologa,sto dokazuje i znacaj piva za rad kontraobavestajnih sluzbi.Pokusaji da se ovom metodom pise E-Mail(a posle se samo zagreje kompjuter da se to procita)do sad su ostali bez rezultata.
U Trezvenjackom pokretu...jer bez alkoholizma trezvenjacki pokret ne bi imao na sta da se odnosi.Uloga piva nije zanemarljiva ni u alkoholizmu,ali u trezvenjastvu njegova uloga je presudna,jer da nema piva,trezvenjaci ne bi mogli da tvrde da "ne piju cak ni pivo".
U svetu reklame...Kao namirnica,pivo se sme reklamirati i tamo gde je reklamiranje zestokih pica zabranjeno.Bez piva nestale bi sa ekrana i reklame za pivo,te se,u vremenu predvidjenom za njih,na TV-u ne bi davalo nista.
U licnoj higijeni...Ispiranje kose pivom,prema nekim gledistima,daje kosi izuzetan sjaj.Na ovaj nacin u potrosnju piva mogu se ukljuciti i trezvenjaci,jer se ispijanje piva posle pranja kose ne preporucuje,osim ako neko-razni su ljudi-voli dlakavo pivo.
Posebno mesto za jedno od najboljih piva na svetu.Dva puta sam imao priliku da ga pijem,ali bas original Irski i...Ma sta i...odlicno pivo!!!
Neke osnovne inormacije,da se mozemo praviti pametni u drustvu.....
Osnivač nadaleko poznatog irskog brenda Guinness je Arthur Guinness, koji je proizvodnju tog piva počeo 1759. godine u pivari St. James’s Gate, koju je tada zakupio na 9.000 godina po godišnjoj renti od 45 funti. U početku je ta pivara pravila samo ale piva, ali je desetak godina kasnije Artur počeo proizvodnju crnog “porter” piva, da bi se od 1799. godine Guinness prebacio isključivo na pravljenje te vrste piva. Posle Arturove smrti, pivaru je preuzeo njegov sin koji je pronašao novu vrstu portera – Extra Stout Porter, danas poznatu pod nazivom Stout. Prvu fabriku van Velike Britanije, kompanija Guinness je otvorila 1962. godine u Nigeriji, a potom i mnoge druge po svetu. Sve do 1986. godine na čelu pivare bili su članovi porodice Guinness, a danas se ta kompanija nalazi u sastavu koncerna “Diageo” i predstavlja treći brend po profitabilnosti, posle Smirnoffa i Johnnie Walkera. Guinness se danas prodaje u više od 150 zemalja sveta.
Mi volimo pivo, i pivo voli nas – povik je milijardi muškaraca širom planete. Koliko je ISKONSKA ta ljubav prema maglovitoj rashlađenoj krigli kroz koju se samo naziru mehurići omiljenog nam svetlo-žutog alkoholnog napitaka krunisanog po pravilu sa dva prsta debelim slojem paperjaste pene, verovatno se najbolje može videti na festivalima piva – manifetacijama organizovanim u slavu mu! Jer slavu i zaslužuje… Pred vama je pregled 10 najboljih svetskih festivala piva. Pa, ŽIVELI!
Oktobarfest – Minhen, Nemačka
Oktobarfest je najverovatnije i najpoznatiji festival piva na svetu. Održava se krajem septembra i početkom oktobra u Minhenu, a tokom dve nedelje pivskih ludorija, festival poseti skoro 6 miliona ljubitelja piva iz celog sveta. Ime ovog festivala koristi se za brojne manje festivale širom sveta, čiji su osnivači uglavnom nemački iseljenici.
Great British Beer Festival
Festival se uglavnom održava tokom prve nedelje avgusta, a već je tradicija da je utorak rezervisan za dodeljivanje nagrade Najvećeg pivopije festivala. Prema istraživanjima nekih agencija za statistiku, na ovom festivalu se godišnje popije 350. 000 pinti piva, a kad bi se išlo u sitna crevca, u šta su se pomenute agencije upustile, došlo bi se do otkrića da se na svakih pola sekunde proda jedna pinta piva. Upravo zbog ovoga GBBF je dobio titulu “najvećeg paba na svetu” u čijoj ponudi se nalazi 450 vrsta piva iz britanskih pivara, kao i još 200 sorti stranih proizvođača, uključujući Belgiju, Nemačku i SAD.
Gäubodenvolksfest – Nemačka
Iako je Oktobarfest najpoznatiji svetski festival nemačkog porekla, u Nemačkoj tradiciji kao omiljen među Nemcima daleko je poznatiji festival porodičnog karaktera pod nazivom Gäubodenvolksfest. Tu ima svega, uz pivo, naravno. Karuseli, vrteške, ringišpili, 24. 000 sedišta na 90. 000 metara kvadratnih… Svake godine ovaj festival koji je mešavina bavarske tradicije i modernih tekovina nemačkog društva, poseti oko 1.2 miliona gostiju koji za tu priliku oblače tradicionalne bavarske narodne nošnje. Još jedan zanimljiv podatak je i da dozvolu točenja piva na festivalu imaju samo pivare iz okruga Straubing-Bogen. Prvog dana festivala održava se Bierprobe, što mu u prevodu dođe – pij koliko hoćeš i možeš, a događaj istovremeno prati parada sa 2. 000 učesnika na konjima i u kočijama.
Kitchener-Waterloo Oktoberfest
Kitchener-Waterloo Oktoberfest je godišnja devetodnevna manifestacija organizovana u čast pivu, u gradovima pobratimima Kičner i Vaterlo u Kanadi. Zasnovan na originalnoj ideji Oktobarfesta, ovaj festival je patentiran kao kanadski pandam čuvenom bavarskom festivalu. Održava se tokom vikenda oko Dana zahvalnosti.
The Mondial de la Bière
Još jedan kanadski festival piva koji se održava svake godine u Montrealu, našao je svoje mesto na našoj listi najpoznatijih pivskih festivala na svetu. Ono što je posebno u vezi ovog festivala je da su na njemu mahom zastupljene manje pivare iz celog sveta, vezane za neko mesto ili oblast, dok su velike pivare na marginama pivskih dešavanja.
The Great Canadian Beer Festival – Victoria, British Columbia,Canada
Ovaj festival, koji se takođe održava u Kanadi, važi za najstariji festival ove vrste u Kanadi i na njemu se uglavnom predstavljaju pivare iz svih delova te zemlje. Svake godine, na Dan rada (1. maj), u gradiću Viktorija sretne se 40 kanadskih pivara i 7. 000 nasmejanih pivopija koji tog jednog dana u pivu pronalaze odmor od onih 300 i kusur radnih dana.
The Great World Beer Fest – NYC, USA
GWBF, ili ranije poznat kao Brewtopia, osnovan je 2002. godine u Njujorku i to je najstariji pivski festival u ovom gradu. Pokrenut kao ideja Ujedinjenih pivskih nacija, festival okuplja sve poznatije pivare iz celog sveta, a cilj festivala je da akcenat stavi na TOČENO PIVO, koje u poslednje vreme gubi trku od svog flaširanog kolege. Tokom 2 dana pivopijstva poslednjeg vikenda oktobra, GWBF ugosti 15. 000 posetilaca.
The Bergkirchweih – Nemačka
Bergkirchweih je u stvari vašar koji se svake godine organizuje u Erlangenu u Nemačkoj. Festival se uvek otvara četvrtkom u 5 sati popodne. sama ceremonija otvaranja događaj je kojem treba prisustvovati, a sastoji se u tome da gradonačelnik otvara prvo bure sa pivom (svake godine iz druge pivare) čime se festival proglašava zvanično otvorenim, a pivo iz tog bureta je besplatno, tako da možete zamisliti kakva frka nastaje nakon što gradonačelnik vikne – OTVORENO!!! Pivo se na ovom festivalu ispija na drvenim klupama u senci krošnji kestena još od davne 1755. godine, a sa svojih 11. 000 mesta za sedenje najveći je festival ove vrste na otvorenom. Sa milion gostiju godišnje, ovo je treći najveći festival piva u Nemačkoj.
The Tasmanian Beerfes – Australija
Tasmanijski festival piva, u slobodnom prevodu, održava se u Hobartu, u Australiji druge subote u novembru, svake godine. Okuplja lokalne tasmanijske i australijske pivare, ali uz njih 10. 000 posetilaca iz celog sveta ima priliku da isproba neko od sto vrsta piva iz celog sveta.
The Cambridge Beer Festival
Zvanično, ovo je najstariji britanski festival piva, osnovan krajem maja 1974. godine., a interesantno je da čini celinu sa zimskim festivalom piva koji se od 1997. godine održava svakog januara. Festival je poznat i po velikom izboru grickalica koje se mogu prezalogajiti uz pivce, a ako se ikada zateknete tamo ne propustite da probate neku od stotinu vrsta sira, zatim ukišeljena jaja, pitu od svinjetine, masline i slično…
lepa slika nema sta.. od festivala nisam stigla ni na jedan od nabrojanih, al bila sam dva puta na beerfestu u beogradu i nekoliko puta na festivalu "pivo in cvetje" u laskom
lepa slika nema sta.. od festivala nisam stigla ni na jedan od nabrojanih, al bila sam dva puta na beerfestu u beogradu i nekoliko puta na festivalu "pivo in cvetje" u laskom
Pivara Laško[/URL] počela je s proizvodnjom piva davne 1825. godine. Do danas je postala vodeća pivovara u Sloveniji, čije dobro ime se čuje daleko preko njenih granica. Pravi rast postigla je posle završetka drugog svetskog rata kada se sa petog mesta popela među vodeće proizvođače piva u Jugoslaviji.
U Laškom tvrde, da se za varenje piva mogu kupiti svi najbolji sastojci na svetu, od slada i ječma do kvasca, samo voda ne. A Laško je ima. Redak je to i dragocen dar. Voda iz brda, tačnije iz poznatog područja Lurd, kojem neki pripisuju čak i lekovita svojstva, izvanredno je kvalitetna, mikrobiološki besprekorna, kristalno bistra i srednje tvrda. Građani Laškog uvereni su, da je pivara ovdje nastala upravo zbog odlične vode.
Pivara Laško u današnja vremena sledi standarde razvijenog sveta i raspoloživi kapital ulaže u najnovije tehnologije jer želi stabilnim kvalitetom konkurisati najrazvijenijim svetskim pivarama. Pri tome se oslanja na svoju tradiciju sa starim, isprobanim receptima koji su brižno čuvana tajna svake pivarske kuće.
Godišnje proizvodi preko 1.200.000 HL poznatih robnih marki Zlatorog, Laško Club, Laško Tamno, i najnoviji Bandidos tequila i Bandidos Ice. Izvan granica Slovenije (Srbija, Crna Gora, BIH, Makedonija, Hrvatska, Italija, Austrija, Mađarska, Nemačka, ZDA i druge) prodaje se preko 40 % fizičkog obima prodaje.
Pivara Laško poslednjih godina postala je većinski vlasnik Radenske iz Radenaca, Vitala iz Mestinja, Jadranske pivovare iz Splita i po novom Pivare Union iz Ljubljane i Fructala iz Ajdovščine.
Neki od vas će se verovatno sećati zelene boce piva koja je bila jedina takva u gajbi. Neko je tvrdio da je u njoj najkvalitetnije pivo, neko da je škart. Istina je da je to samo test boca koja je svoju funkciju imala jedino u kontroli proizvodnih procesa i to joj je bila jedina svrha postojanja. Istina je takođe da je braonska, odnosno tamna, boca bolja za ambalažiranje piva, a to će veoma lako zaključiti svako čija inteligencija je iznad inteligencije trepljara i vodi se kao pismen – prostim čitanjem etikete na kojoj između ostalog jasno piše da pivo treba da se čuva na tamnim mestima.
Neko će sad pomisliti: “Šta kenja ovaj Hooker, kad sve najjače pivare koriste zelenu ambalažu”, pa da odmah odgovorim. Istina, ali koriste je od perioda posle Drugog svetskog rata kada je zavladala nestašica braon stakla na evropskom tržištu. Kasnije je brend već bio formiran i marketing glavama kompanije nije padalo na pamet da dozvole promenu boje ambalaže.
Naučnici iz Nemačkog centra za istraživanje raka u Hajdelbergu otkrili su da pivo sadrži moćne molekule koje štite ljude od opake bolesti - rak dojke i rak prostate.
Ksanthohumol, supstanca pronađena u hmelju, blokira pojačano dejstvo dva hormona - testosteron i estrogen te pomaže pri blokadi proteina PSA koji podstiče širenje raka prostate.
Iako su naučnici do sada znali da spomenuta supstanca pomaže pri blokadi estrogena, po prvi put su otkrili da ista inhibira i muške polne hormone.
''Istraživanje je još u ranoj fazi, ali se nadamo da ćemo kroz testove dokazati da xanthohumol usporava razvoj raka prostate'', rekla je Clarissa Gerhauser iz Centra u Hajdelbergu.
Ako se delovanje ksanthohumola pokaže korisnim, on bi se mogao prodavati kao lek protiv raka.
Zato, ako planirate da se od raka štitite pivom, bilo bi dobro da konzumirate ona piva koja su bogatija ovom supstancom. Hmelj pivu daje gorčinu, pa tako gorka piva sadrže više xanthohumola od lagera.
Jos ovome dodajte ganju...Nema zdravijih od nas,makar fizicki...