Mislim da su i pitanje i odgovor malo pre banalni za jednostavan odgovor
Ja koristim iste rupe vec 3 sezone, neke dobiju friske zemlje, neke ne. Uopce se ne zamaram s time posto ne radim organic uzgoj.
Sto je stvarno zemlja?
Medij za pohranu vode koja uz pomoc zivih organizama(bakterije, gljivice...) i enzima pretvara organsku masu u zemlji u NPK kao hranu za biljke.
Potrosenu zemlju mozemo gledati kao sam medij za pohranu vode bez hrane, nesto tipa uzgoj u kokosu koji je inertan i nema topive organeske materije, odn. hrane. Ako dodamo gnojivo u potrosenu zemlju, dobit cemo isti ili slican ucinak kao kod nove zemlje..... manje vise isti, ovisno koje gnojivo koristimo. Isto kao i kod uzgoja u kokosu, moramo dodavati hranu, bilo to organska ili mineralna.
Zbog toga se u kokosu namjesta ph i gnoji se po sistemu hidroponike, da bi simulirali okruzenje u kokosu koje bi inace imala zemlja uz pomoc bakterija i enzima, tj svega onoga sto "nova" zemlja ima.
Organic groweri znaju kada se zemlja potrosi i kada prestane party bakterija i enzima, pa dodaju razno razne cajeve i ostale organske mase kako bi obnovili zemlju i ucinili je "novom".
U outdooru je tesko dobiti bas ful potrosenu zemlju, posto je zivot ispod povrsine uvijek aktivan, rasla biljka ili ne. Uvijek tu ima trulih ostataka korijena, glista, crva, kukakaca..... i svega ostalog sto zemlju cini zemljom...i hranjivom.
Dovoljno je dodati odredjenu kolicinu odredjene organske mase prije novog growa kako bi se zemlja obnovila i aktivirala.
....ili jednostavno pocet koristit mineralno gnojivo, ako organski uzgoj nije uvijet.
Ameri imaju dobrih mixeva kako napraviti zemlju iz nule. Zna se koja komponenta u "izradi" zemlje sluzi za pohranu vode, za drenazu, za zadrzavanje vode, za balans ph.... pa onda sastojci organske mase za razgradnju koji sluze za hranu, i sastojci za eventualnu aktivaciju zivih organizama i gljivica da zapocnu razgradnju "zemlje" na hranu.
Zemlja = voda + hrana
Ako nemas hrane, dodaj.
Ako se koristi mineralno gnojivo, onda skoro nista od ovog gore nije bitno jer nije potrebno. Mineralno gnojivo je vec u tvornici rastavljeno na npk i ne trebaju bakterije ni enzimi da bi biljka to pojela. Ono sto treba je ph namjestit jer vise nemamo nicega zivoga sto ce regulirati ph.... kada bi zemlja stvarno bila full prazna.
....al opet velim.... iako je u outdooru zemlja potrosena, ne znaci da vise bas nicega nema i da moramo namjestati ph otopine sa kojom zaljevamo. Primjer crnogoricna suma/zemlja. Pre nizak/kiseo ph zemlje i biljci je tesko odrzat rang ph da moze jest hranu.
Problem full potrosene zemlje i mineralnog gnojiva je ta da biljka trenutno iskoristi/pojede mineralno gnojivo i vec za koji dan nema nicega da biljka nastavi unos hrane pa moramo cesto gnojit. Kod organic gnojiva je malo drugacija prica posto se razgradnja odvija nesto sporije. Zato postoje sporootpustajuca i brzootpustajuca organska gnojiva. (sporo i brzotopiva)
Ja prekopam stare rupe, ako dodajem, dodam nesto friske zemlje, stavim eventualno konjskih briketa, sve promijesam i zalijem full dozom mineralnog gnojiva. To sve odradim prije sadnje. Do sada je sve funkcioniralo savrseno.
Vele da je dobro saditi na isto mjesto sa ostacima korijena od proslog growa jer biljka kao prepozna to sve i onda je sretna i lijepo raste
.... da li je to istine ili ne..... ko ce ga znat.
Samo treba shvatiti od cega se sastoji zemlja i dodati onog cega fali da bi od potrosene zemlje dobili novu zemlju.
Uz to bi bilo dobro shvatiti kako funkcionira hidro i razliku izmedju hidra i organic soil uzgoja. Kad se to poveze, shvati se kako zapravo to sve funkcionira.... i onda mozemo koristiti bilo koji medij uzgoja u outdooru. Nova zemlja, stara zemlja, mineralno, organsko gnojivao....pa cak i sami kokos koji ima fenomenalne rezultate u outdooru.