Ventilatori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

iprezime

Aktivan Član
26.08.2012
154
73
28
12
Kali je napisao(la):
Jesi, ali samo da nije PC vent od 120. ;)
sory Kali ali nisam te skontao, dali mi netreba taj vent pored onog sto vuce preko lampe odnosno cooltube ili ?, moras mi malo pojasniti ja jos uvjek :read:
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Mislio sam da nije pc vent od 120mm jer se s time neces bas usreciti ako ga mislis stavljat da vuce zrak van... Mozda da mjesa zrak u boxu, ali mozda (ovisi o velicini boxa i sl stvarima)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420 and usrname

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Jao što ga komplicirate :icon_lol:
Greenpower vam je sve rekao. Jedan centrifugalni ventilator promjera 125mm će vam raditi posao sa 250 i 400W lampama bez greške + filter, koji je neophodan po meni, pošto marihuana miriše poprilićno jako i specifićno.
Osobno sam koristio kupaonske i nije da su loši, ali da galame, to je činjenica. Ova turbina što sad imam je prava stvar. Niti ne osjeti opterečenje kad filter stavim, a 400W radi u sred ljeta bez problema. Još ga nisam stavio da vuče van, kako bi trebao, nego mora gurati zrak kroz CT i par metara cijevi :)
 

Prilozi

  • kdk_1131.jpg
    kdk_1131.jpg
    319,9 KB · Pregleda: 99

Cikari

Aktivan Član
18.03.2013
150
109
43
12
Posto sam jucer slagao box od sper ploca , i busio rupe za kupaonske ventove 125mm da vam olaksam posao kako izbusit tocno rupu 125mm bez da se zajebavate sa metrom , uzmete staru kutijicu od CD ili DVD ona di ih ima vise komada npr 10 i onaj poklopac sta stavite na kutijicu njegov FI je 125mm kad ga okrenete naopako .. Nadam se da sam nekome ustedio malo posla sa ovim ,,,
tdkcdr.gif
 

Cikari

Aktivan Član
18.03.2013
150
109
43
12
upravo tako , ja sam jucer gledao kako tocno napravit da se nezajebavam i bezveze uzmem kutijicu izmjerim i ono 125 koliko i treba i gledam kao stvoreno se pojavilo na stolu ;) slike boxa 80x80x140 cu staviti tokom dana ;)
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Naletio sam na zid.... :(
Nabavio sam regulator napona (2000W ide na njega, regulira od 90V-220V). Slika: http://img.dxcdn.com/productimages/sku_142344_1.jpg

Ima 4 stezaljke - 2 za INPUT, 2 za OUTPUT. Na input sam stavio 220V, a na output sam stavio ventilator. Ventilator NE koristi uzemljenje (znaci samo dvije zice).
Kad sam ga upalio, sve ok, na jako fino sam uspio namjestiti, toliko fino da vidim kako se lopatice sporo okrecu. Namjestio sam ga na neku XY vrijednost da nije bucan, recimo na 75% vrtnje. Nakon desetak minuta, ventilator je stao, pa se natrag pokrenuo, pa smanjio okretaje pa se vratio na 75% vrtnje, pa stao, pa se pokrenuo itd. I od onda vise nisam uspio smanjiti snagu ni na jedan postotak a da normalno radi, nego samo kad povecam napon na 100% radi dobro.

Zna netko u cemu je problem?

Ventilator je CATA MT-150.
 

gremo

Deep Relife
17.11.2012
83
227
33
49
Ovo što si ti opisao mogao bi biti klasičan problem kada se regulator napona spaja na asinkrone motore (viko je zbog nekog razloga iznimka).

Ovaj i slični regulatori mogu, ali nije preporučivo, regulirati vrtnju venta jer njegovim spajanjem ne dobijemo pravilnu sinusoidu čiji 'vrh i dno' se pomiče gore-dolje kako mi reguliramo vrtnju nego dobijemo nešto slično naglim skokovima i padovima i zbog toga može doći do tih razlika u brzini vrtnje koje si ti spomenuo.

Nažalost, jedino pravo rješenje je korištenje frekventnog regulatora koji su dosta skupi ali i rade kako treba. Frekvencija je jedino što se može dugoročno mijenjati kod asinkronih motora a da ne dođe do problema prilikom regulacije.

Probaj ga sada spojiti na neku žarulju (tu bi trebao raditi) i ako na njoj ne odradi posao znači da je ...



edit. evo našao sam tri načina kako se može srediti regulacija i ni jedan nije jeftin. Link bi se mogao shvatit kao reklama ali sumnjam da će netko od nas nazvati :) Link .
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Thx na iscrpnom odgovoru... :thumb:
Nista, idem onda po izoliranu cijev pa kud puklo da puklo. Sam bog da me ovo smece kostalo manje od 50kn.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
ovo je koliko vidim neka glupost od regulatora, obični potenciometar bi bolje odradio posao. o frekvencijskim pretvaračima ne treba ni razmišljati pošto su njihove cijene u tisućama eura...
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
našao sam frekvencijske regulatore raznih ulaznih i izlaznih snaga marki i modela od 500 kn do 3500kn...Google... te smatram da za bilo koji vent je dobar i ovaj od 500 kn....polovni naravno...ima i novih...
neznam tko bi za grow dao 500 eura za f.regulator....

evo jedan za 500 kn ilte cca75 eura :)

frekventni-regulatori-slika-20174359.jpg
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
kakva je to igračka? pitanje je koliku to snagu može pogoniti i kakva mu je izlazna karakteristika. (pošto je neki jeftinjak vjerujem da bi se na tome ventilator samo bespotrebno pregrijavao, ako ne i zapalio)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lalabudala

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Regulator je dobar, samo sto moj ventilator nije namijenjen da se tim regulatorom upravlja.
Obicni potenciometar je bio katastrofa nad katastrofama, a ventilator se nije ni pomaknuo!
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
metalmaniac je napisao(la):
kakva je to igračka? pitanje je koliku to snagu može pogoniti i kakva mu je izlazna karakteristika. (pošto je neki jeftinjak vjerujem da bi se na tome ventilator samo bespotrebno pregrijavao, ako ne i zapalio)
imaš google....ako sam ih ja našao naći češ i ti....te ako te baš za ovaj zanima ulazna 380v izlazna 220v....
 
04.04.2013
14
3
0
Zimbabwe
Veliki pozdrav svima, citam vas vec dugo , nisam pisao jer nisam hteo da pisem dok ne procitam sve manje vise sto me zanima. Jedna jedina stvar koja mi je ostala nejasna je kako se racuna taj protok vazduha u boxu, dakle prema navedenom iz ranijih postova , dimenzija boxa su mi 40x60x120... Prema racunici sa prve strane ako racunamo da hocu da mi se vazduh menja na svaka 3 min, dakle 20 puta u toku jednog sata racunam sledece 0.4x0.6x1.2 =0.288 pa to pomnozim sa 20 =5.76 i dobijem da mi treba nerealno mali protok vazduha u odnosu na ono sto vi pisete ovde i u odnosu na karakteristike vazduha. Iz citanja postova i saveta drugih sam skontao da bi mi posao radio wc vent 180m/h .... Mala pomoc i savet ?! koji izduvni vent na kraju da uzmem i koliki protok vazduha mi je potreban ako planiram na svaka 3 min da se menja vazduh...
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Pregrijavanje je čest problem s kojim se suočavaju uzgajivači. Visoke temperature uzrokuju tanke vrhove koji su znak nedovoljne ventilacije, koja za sobom donosi i druge probleme.

Bilo da ste kod izrade grow boxa ili se suočavate s problemima, sljedeća formula bi vam mogla biti od pomoći da sredite situaciju. Općenita je sto se tiće odvodnje vrućine, ali iz izkustva se pokazala točnom i za naše potrebe. :)

Drugačiji pristup izračunu ventilacije. ;)


Formula:

Q = V x P x C x dT
Gdje je :
Q = količina svijetla (u kW)
V = koičina ventiliranog zraka (m3/s)
P = gustoća zraka (pretpostavljam da je 1.2 kg/m3)
C = specifična toplinski kapacitet zraka (pretpostavljam da je 1.02 kJ/kgK)
dT = razlika u temperaturi između one u boxu i one iz koje svježi zrak dolazi u box

Ovime možete utvrditi koliko će rasti temperatura u boxu ili možete izračunati kakve ventilacija vam treba.

PRIMJERI:

1. Koja će temperatura biti u mojem boxu?
Pretpostavka: Svijetlo = 400W (0.4kW), ventilacija = 240m3/h (0.067m3/s) i temperatura zraka koji ulazi = 21°C

Q = V x P x C x dT
=> dT = Q/ (V x P x C)
=> dT = 0.4 / (0.067 x 1.2 x 1.02)
=> dT = 4.87°C – razlika u temperaturi ili 21°C + 5°C (4.87°C) = 26°C

2. Kakvu ventilaciju ću trebati?
Pretpostavka: Q = 400W, dT = 5°C
Q = V x P x C x dT => V = Q / (P x C x dT) => V = 0.065m3/s ili 240m3/h

I to je to. Pomoću ove formule možete izračunati količinu svijetla, potrebnu jačinu ventilatora, kakva će klima biti u boxu....