Spajanje HPS / MH lampe

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
29.10.2011
3
0
1
44
@PowerSeed
prvo, stavila si post u pogresnu temu (premestio sam, uz napomenu da ne pises post iza posta nego editiras postojeci). drugo, ne kontam kakav transporter spominjes. trece, na fotki je prigusnica za hps 400w, ako pitas kako se spaja sad si u temi o tome pa prelistaj, a evo u najkracem kako treba da ide, nula direktno iz uticnice u nulu na starteru, pa iz nje na nulu grla, a faza ide u prigusnicu, pa iz nje u starter, pa onda na fazu grla. citaj malo ovu temu, bice ti jasnije.

2ypi7ix.jpg


21 strana u temi o spajanju a ti kazes "teme vezane za ovo nisu dovrsene,i nisam uspela da nadjem resenje"
lep dan zelim i ja tebi


zar ne bi trebalo obrnuto gde je faza starter gde je starter faza jer cini mi se kako je sema na prigusnici prvi pin je Z koji ide na upaljac a drugi pin je 250V tu ulazi faza-znaci rotacija ta dva ulaza..ispravite ako gresim
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.458
3.198
Bekaa Valley
ne gresis, nisam obracao paznju na oznake, samo sam objasnio logiku sta gde ide u semi. mada, ja retko obratim paznju na to kad spajam moje balaste, al mi se nije desilo da ne radi, mozda samo sreca ;)
 
21.11.2011
42
34
18
52
Pozdrav svima.
Nije me odavno bilo pa samo da se javim i naškrabam nešto.
Svima koji spajaju sami navedene žarulje,prigušnice i propaljivače dobronamjeran savjet.

Od mrežne priključnice (produžni kabel,utičnica) do prigušnice preporučam korištenje kabela 3x1,5mm2 licna (mnogožični),od prigušnice do propaljivača i do žarulje OBAVEZNO koristite silikonski vodič od 1,5mm2.Oni sretnici koji posjeduju žarulje od 1000W neka pribave silikonski vodič od 2,5mm2.Sve navedeno imate kupiti u svakoj trgovini elektromaterijalom.Umjesto žica koje trnutno koristite stavite silikonske žice.Postoji i silikonski kabel 3x1,5mm2 i 3x2,5mm2 ali je bezobrazno skup,no i kvalitetan je. :)

Silikonski vodič koristite radi vlastite sigurnosti i izbjegavanja mogućnosti požara.
Također ako je ikako moguće (a jeste) obavezno sve metalne djelove prigušnice,propaljivača,grla,reflektora uzemljite žuto-zelenom žicom.
Uzemljenjem navedenih djelova smanjuje se indukcija a samim tim produžujete i radni vjek navedenih elemenata koje koristite.
Molim Vas da se pridržavate navedenog radi vlastite sigurnosti i Vas i vaših ukućana,prijatelja i posjetitelja koji dolaze vidjeti kako se uspješno bavite uzgojem salate,cvijeća i inih biljčica. :)

Nadam se da Vam nisam dosadan ali dobro je pobrinuti se za vlastitu sigurnost.

:)
 
20.02.2014
7
1
1
pozdrav... jel itko spajajao prigušnicu (600-1000 wata) od elektrokovine sa pet izlaza, 2 sa ljeve i 3 sa desne tj sa uzemljenjem . prije sam spajao za lampe od 400 wata ali ovo nebi pokusavao sam da nebi sta pregorilo
 

Prilozi

  • Snapshot_20150126.JPG
    Snapshot_20150126.JPG
    51,8 KB · Pregleda: 32

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.458
3.198
Bekaa Valley
moras nam fotkati shemu koja je na prigusnici, obicno je tamo lepo objasnjeno, ili napisati tacan model. obicno je ulaz jadna sa leva a izlaz jedna s desna, al ne mora biti, tako da bez sheme nista
 

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.078
163
bsn 150.jpg

Prvi kontakt na lijevo dovedem fazu drugi kontakt idem s žicom na starter na B pa onda s Lp na starteru na grlo.Zadnji kontak na propaljivaču n dovedem nulu i opet ju pošaljem na grlo.

Jel to ok?
Malo je različita šema sa startera i prigušnice.
Starter je Vossloh Schwabe.
Trebam li uopće koristiti zadnji kontakt skoz desno na slici (na prigušnici)?
 

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.078
163
Sad mi nije ništa jasno.
Ako iz zadnjeg kontakta sa prigušnice ide faza u B na starteru šta spajam na drugi kontakt sljeva na prigušnici?Kad spojim fazu na prvi kontakt imam struju i na drugom ali i na zadnjem kontaktu na prigušnici.



Edit:

Power bio si u pravu zadnji kontakt ide na starter i tako je lampa proradila i sve je ok samo mi starter zuji.Ne znam da li je to normalno?
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed
01.03.2015
6
1
3
32
Ngkhj2Y.jpg

Ljudi molim vas pomozite, nigde ovde nisam video ovakav slican balast, a ne bih zeleo da pokvarim sijalicu. Shvatam da mi treba jos 2 kabla od grla sijalice, nije mi jasno gde treba da ih povezem.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.458
3.198
Bekaa Valley
jesam uduvan, al ne kontam kako je to spojeno. verovatno zato sto nikad nisam koristio kondenzator, a mozda i samo zato sto sam uduvan...