To je slučaj iz Banja Luke, 2014 god. U članku piše, citiram: Shodno članu 71. Zakona o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga, a nakon što su službenici UIO telefonski obavijestili službena lica iz Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), pošiljka je predata na daljnje postupanje službenicima SIPA-e.
U članu 71 stav. 3. Zakona o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga Bosne i Hercegovine piše:
Fizička lica, odgovorna lica u pravnim licima, zaposleni u poštama i druga lica koja učestvuju u prenosu i dostavljanju stvari, agenti, špediteri, transportni i skladišni radnici te sva druga lica koja učestvuju u prevozu lica i stvari, dužni su da u slučaju sumnje da je postupljeno protivno odredbama ovog zakona odmah obavijeste policiju.
Dalje u članu 74 istog zakona stoji:
Evidenciju o
uzgoju biljaka iz kojih se može dobiti opojna droga, o proizvodnji, vrsti i količini, držanju, prodaji, preradi, predaji ili stavljanju u promet ili bilo kojem raspolaganju opojnom drogom ili psihotropnom supstancom, dužna su da vode pravna ili fizička lica koja obavljaju tu djelatnost na osnovu ovog zakona. (
dakle, ovdje se jasno spominje uzgoj biljke kao opojne droge, dakle nigdje se ne spominje sjeme ili sjemenke iz koje se može dobiti biljka kao pravni osnov za postojanje protupravnog djela.)
U članu 3. stav 4 istog zakona ( koji se odnosi na značenje izraza ) stoji:
Prekursor je svaka prirodna ili vještačka supstanca koja se može upotrijebiti u proizvodnji opojne droge i koja je uvrštena u
listu prekursora u skladu sa
međunarodnim konvencijama o kontroli opojnih droga ili na osnovu odluke nadležnog organa u Bosni i Hercegovini.
Ovo je ključno razumjeti: Šta su to prekursori? Iako u navedenom zakonu stoji da je to svaka prirodna ili vještačka supstanca....Međutim,prema međunarodnim konvencijama, prekursori za droge su supsance kemijskog porjekla. Dakle, u zakonu se nigdje
izričito ne spominju sjemenke kao prekursori. Ako uzmemo u obzir da je BiH potpisnik međunarodne konvencije, a koja se odnosi i na prekursore za droge, prema kojima to može biti tvar isključivo kemijskog, tj. vještačkog porijekla, lako je zaključiti, tj. pravno gledajući, međunarodne konvencije su iznad svakog zakona ( pod uvjetom da je dotična država popisnica tih konvencija, a BiH jest). Samim tim, prekursor za droge ne može biti tvar prirodnog porijekla, u našem slučaju to je sjemenka, što znači da član 3. stav 4. Zakona o sprečavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga Bosne i Hercegovine, nije u skladu sa međunarodnim konvencijama, a samim tim , nije ni primjenljiv u praksi.
Dalje, u istom zakonu član 25. stav 2. stoji:
Uzgoj konoplje dozvoljen je samo pravnim i
fizičkim licima koja imaju
dozvolu Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.
Prema istom zakonu, u djelu koji se odnosi na prekršajne odredbe, propisano je će se fizička lica koja nemaju takvu dozvolu za uzgoj konoplje, kazniti novčanom kaznom u iznosu od 1000KM do 5000KM. Dakle, u ovom zakonu se nigdje ne propisuje kazneno/krivično gonjenje. Prema tome, u navedenom članku iz Banja Luke, pošiljka je predata SIPI, ali oni nisu nadležni za postupanja, jer oni su nadležni za
Efikasno suzbijanje terorizma, organiziranog kriminala, teškog finansijskog kriminala i korupcije.
Prema tome, u ovom slučaju iz Banja Luke riječ je o prekršajnom djelu, a ne kaznenom djelu. Jer tako zakon kaže. Ako takav predmet dođe na sud kao kazneno djelo, svaki ozbiljan sudac će ga odbaciti, jer tu nema kaznenog djela već je u pitanju prekršaj!
Inače sam pravnik, pa eto malo da se pohvalim
.
Ono što je mene zanimalo, da li je nekome poslije pronalaska sjemenki na carini, bila premetačina u kući, na prostoru BiH.
Pozz.