Što je perlit i zašto je dobar za biljke?
Sigurno ste primijetili da pojedini supstrati imaju bijele komadiće, to je upravo perlit
Osim što se pripremaju vrtovi, u ovo vrijeme uveliko se na balkonima spremaju posude za cvijeće ili povrće, a za tu namjenu u ponudi na tržištu su razne vrste supstrata. Među njima su oni za početni porast povrća, prilikom sjetve sitnije granulacije, te supstrati koji se koriste kasnije za presađivanje, tako da su često numerirani redoslijedom upotrebe od I do III.
Također, humus koji ima nešto niži pH za biljke koje vole kiselo zemljište kao što su borovnica, brusnica i drugi, razne vrste supstrata za cvijeće te oni s perlitom.
Prirodan materijal
Sigurno ste primijetili da pojedini supstrati imaju bijele komadiće, to je upravo perlit. On nema hranjivu vrijednost niti je neka vrsta gnojiva, već isključivo ima ulogu poboljšati strukturu tla, održati ga rahlim i rastresitim, a ne zbijenim. U takvom supstratu se bolje formira i razvija korijen, a dobro razvijen korijen bolje usvaja hranjiva iz supstrata, što sve skupa utječe na brži razvoj biljke.
U ponudi su razne vrste supstrata (Foto: Depositphotos/oilslo)
Perlit je prirodan materijal nastao od vulkanske stijene i spužvaste je strukture. Ima ulogu upijanja i zadržavanja vlage naročito njen višak u tlu, te kad je manjak ponovo je ispušta u zemljište što dodatno utječe na održavanje vodno-zračnog režima. Isto čini i s mineralnim gnojivima, višak apsorbira, a kad je nedostatak hranjiva ispušta ga nazad u zemlju
Na taj način produžava djelovanja gnojiva. Zbog svoje porozne, spužvaste strukture omogućava dobru provjetrenost, aeraciju tla što je vrlo bitno za normalan rast i razvoj biljaka. Može koristiti i za sobno i vrtno bilje.
Dobar izolator
Proizvodnja presadnica u supstratu s perlitom je bolja jer prilikom presađivanja neće doći do oštećivanja korijena. Neutralne je reakcije tako da se može upotrijebiti u supstrat bilo koje biljke.
Zahvaljujući njemu u težem tlu se ne može stvoriti površinska pokorica, omogućava lakši rast korijena, ublažava stres biljke uslijed velikih temperaturnih oscilacija jer je dobar izolator. Može se koristiti kao supstrat u hidroponskom uzgoju biljaka kao jedini medij.
Ima ga u raznim pakiranjima
od pet do 250 litara zapr
Sigurno ste primijetili da pojedini supstrati imaju bijele komadiće, to je upravo perli
Osim što se pripremaju vrtovi, u ovo vrijeme uveliko se na balkonima spremaju posude za cvijeće ili povrće, a za tu namjenu u ponudi na tržištu su razne vrste supstrata. Među njima su oni za početni porast povrća, prilikom sjetve sitnije granulacije, te supstrati koji se koriste kasnije za presađivanje, tako da su često numerirani redoslijedom
Sigurno ste primijetili da pojedini supstrati imaju bijele komadiće, to je upravo perlit. On nema hranjivu vrijednost niti je neka vrsta gnojiva, već isključivo ima ulogu poboljšati strukturu tla, održati ga rahlim i rastresitim, a ne zbijenim. U takvom supstratu se bolje formira i razvija korijen, a dobro razvijen korijen bolje usvaja hranjiva iz supstrata, što sve skupa utječe na brži razvoj biljke.
Zeolit
Na početku sjetvene sezone susrećemo se s nazivima proizvoda koje je poželjno koristiti prilikom uzgoja, a da ustvari ne znamo ili možda uopće nismo čuli za njihovu pravu vrijednost.
Jedan takav proizvod zasigurno je i URL='hthr/kategorija-proizvoda/sve-za-vrt/zeolit/']zeolit Vjerujem da ste više puta čuli priču o ovom mineralu, ali zapravo nikada niste doznali što on, osim zadržavanja vode, čini tlu i biljkama, te kako se koristi.
Zeolit, mineral vulkanskog podrijetla, poznat je po tome što na sebe veže štetne tvari iz tla i na taj način štiti biljke. Isto tako veže hranjive tvari iz gnojiva, a zbog velikog upijajućeg svojstva, postupnim otpuštanjem, osigurava biljkama redovitu opskrbu hranom tijekom cijele sezone.
Zbog granuliranog oblika služi i kao prozračivač tla, a zbog već spomenute velike sposobnosti upijanja vode, ublažava posljedice prekomjerne vlage kao i duža sušna razdoblja. Treba pripaziti s doziranjem, jer previše ovog minerala u tlu može pak presušiti tlo, ili u kišnim razdobljima zadržati previše vlage, što dovodi do truljenja biljaka.
U vrtlarstvu ga možemo susresti u dva oblika – -klinosand-1kg/']sitni[/URL] i krupni. Sitnija struktura koristi se kod sjetve i presađivanja povrtnih kultura, cvijeća i sobnih biljaka, a ona krupnija kod sadnje i presađivanja povrća, voćaka, grmova ili stabala. Najbolji omjer upotrebe zeolita u supstratu je oko 10%, ili jednostavnije, slikovito prikazano –
na vreću od 20 l supstrata koristi se 1 kg zeolita.
Osobno, sitniju strukturu zeolita koristim prilikom izrade mješavine sjetvenog supstrata i to u omjeru 4:2:1, odnosno 20L
supstrata namijenjenog za uzgoj presadnica, 10L -zemlja-10l-marica-vrtlarica/']kokosovih vlakana[/URL] i 1kg sitno granuliranog
zeolita. Krupniju strukturu [U/zeolit-klinoland-5kg/']zeolita[/URL] koristim prilikom presađivanja biljaka u vrt i to na način da u rupu za sadnju dodam po jednu šaku ovog minerala. Na taj način biljkama osiguravam dovoljno vlage i potrebno hranjivo u mjeri da se na njih ne trebam obazirati svaki dan, što mi ostavlja dovoljno vremena i za druge gušte.
Svi sezonu počinjemo s nadom da ćemo izvući maksimum od svojih biljaka. Ali, znate kako to kod prirode ide: „Kol’ko daš, tol’ko dobiš“