Zemljiste / zemlja [outdoor]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
13.12.2005
29
50
18
Da, da, jasno mi je Power, citao sam tvoje dnevnike, da simas bas plodnu zemlju u okolini. Da ne pominjemo mesta, Jack, da, u pravu si, svako ima svoje parce zemlje, i svako je prica za sebe. Vidi organiku ni ja nisam u pocetku kapirao. (Cajevi od glistenjaka sa pumpom za akv., mikoriza, bakterije, gljive, i ostalo je u pocetku vrlo komplikovano) Ali postoji nekoliko razlog zboga koga je organik bolji. Ne zbog ukusa, ne zbog tripova "organika je zdravjia, majka priroda i sotona hemija", ne zbog zdravstvenih karakteristika, nego zato sto joj onda VI ne trebate. Ona radi sve sama, plug and play.
Pravi gerila grow-eri, rade samo organiku jer u principu osigura biljci uslove da moze i najteze uslove izdrzati. Sa hemijom moras biti konstantan, voditi racuna o PH, elementima, zalivanju, etc,etc... O ovome nemas nista od toga. I da ne das biljci nikakvu hranu ona ce preziveti, manje uroda, ali ne prevelikog cimanja. Ali ako organski hranis isto konstantno, bice kao i na hemiji. Samo imas izbora. NPR:
1. Mikoriza - glivica koja zivi u simbiozi sa korenom i razvija JAK koren, a jak koren je sigurnost, zdravlje i SVE OSTALO biljci. Jako koren ce ici diboko u zemlju i naci vodu. Jak koren ce izdrzati svakakve otrove (hranu), nedostatak iste, itd...
2. Slavol - korisne bakterije, azoto fiksatori koji omogucavaju biljci da uzima azot preko korena. A azot je SVUDA oko nas, najvise u vazduhu, zato nema potrebe za dodatnim N u biljkama. Samo ga ucinite korisnim za biljku da ga moze iskoristiti.
3. Humus ili glistenjak - daje hranu mikroorganizmima koji zive u simbiozi sa korenom i biljkom. Mikroorganizmi 'rade', 'kenjaju', za biljke na najkorisniji moguci nacin. Ona to koristi kao hranu. Mikroorganizmi se mogu naci u sumama u humusu. Izmesajte malo (mnogo?) humusa iz sume u rupu i 'aktivirajte' zemljiste. Za godinu dana to zemljiste ce se celo pretvoriti u humusiste, a vi samo dopunjujete rupu novom zemljom. E to sam ja hteo da kazem malopre. Znaci lik koji sadi gerila-tehnikom, nadje place negde, siguran, i moze ga koristiti vise godina. Bez godisnjeg teglenja zemlje i aditiva. Znaci mi imamo ovde 'zivo' zemljiste, koje zivi u simbiozi sa biljkom i omogucava joj opstanak. Jedina mana - sa sumskim humusom mozete pokupiti i neka jajasca nepoznatih-nezeljenih stvorenja, ili pak vec formirane organizme.
4. Jedina hemija koja postoji ali nije u direktnoj konzimaciji biljke je 'Hidrogel'. Aktivan je u zemlji 4 godine, sto olaksava celokupnu situaciju. Malciranje, planiranje zaklona i hlada u periodu 1-4, i rane vrste = garantovani uspeh/minimal exposure ;) .

A za hemiju, gledam Blade-a, odnosno Jack-a (izvinjavam se), covek se napati sa kantama jbg... Ali u tome vidim jaku istrjnost ;) .. Nek ti je na casti Jack, majke mi, car si.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
konstruktivan, dobro ti stoji nick... ;)

ja za ovogodišnji out planiram organski grow, u vegetaciji vjerojatno neću gnojiti, eventualno sa malo Plantele Vrt, dok u cvjetanju ide onaj guano kao što je Mičurin sebi uzeo. isto tako sam nabavio 4 spremnika po 25 litara da im nosim vodu kad budu ljetne vrućine. uzeo sam sorte koje traže jako malo i dobro rastu jer ciljam na drva od 3-4 metra. sajt je savršen, na direktnom suncu cijeli dan, nadam se najboljemu... :)
zemlja mi je dosta glinasta ali ću u svaku od 6 rupa staviti po 25l kupovne zemlje i nešto malo domaćeg humusa. rupe će biti minimalno 50cm duboke, najvjerojatnije ću se potruditi do 70cm da budem imao što manje posla oko zalijevanja. hidrogel najvjerojatnije neću stavljati jer Mike Mandala ne preporučuje isti za svoje biljke a ja ciljam na 100% organski grow (ne vjerujem da je taj gel samo škrob, tko zna kakve kemije može biti). mislim da će 30% gline u rupama u kombinaciji s debelim slojem malča držati dosta vlage da izdrže 2 tjedna bez zalijevanja.

još kad budem morao 1km nositi sto litara vode, ima da nabijem mišiće kao Jack. ;)
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Hahahah moram ti biti iskren frende...prvo...drva 3-4 metra...ambiciozan si pratit cu te i želim svu sreću pa i više od toga...drugo dok si mi growowi bili u okvirima 60 - 70 lit vode...teglio to Jack i nabijao misice :)...no kad su kapaciteti poceli zahtijevat po 120-140 lit...pumpa koju prikopcam na akmulutar od auta i crijevo...pa zaljevam biljke iz auta :)
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
a čuj, možda jesam malo preveliki optimista, ali poznavajući Satori koji mi je narastao preko 2 metra u šumi, sa 6-8 sati direktnog sunca i bez dodavane zemlje, mislim da je 3 metra realno za očekivati, pogotovo u uvjetima koji će biti ove godine...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva
18.03.2013
15
5
3
Pozdrav svima. Na sajtu mi je sastav zemlje: nekih 30-40 cm cisti humus onaj crni lijepi rastresiti a ispod njega glina. Lokacija je pored rijeke. Interesuje me sto mislite o takvoj kombinaciji, meni se cini idealnom?
 
13.12.2005
29
50
18
Metalmaniac, da moze narasti i preko 4m. Ja sam vidjao domacice, prave gerilke (sativcuge), bas velike. Sve zavisi od uslova, podzemnih voda, kisa, sunca, itd... Ja bih ti preporucio da nadjes mesto gde ce biljke imati hladovinu od cca 1-4 popodne. Tad ih sunce najvise isusi... Inace sve posle i pre je ok. Mislim ako vec ne zelis zalivati. A hidrogel nije nista drugo do obican polimer (ko je vican hemiji-jasno mu je) koji upija tecnost vise stotina puta vecu od svoje zapremine, i skladisti je. Biljka popije tu vodu koju on zadrzava i to je to. Nema nikakve hemije da bi biljka konzumirala... Hvala za nisk ;) , nije to moje delo vec Vutragenja, (dao sam mu ovlascenje za to), a i pravo da ti kazem mnooogooo mi se i meni svidja ;), ni ja bolji ne bih smislio :D ...
P.S. E da, zaboravih, sto ti Jack kaze, ja bas i nebih voleo da imam preko 4m... Mislim to su svima nama vlazni snovi, ali u gerili ti moze samo probleme napraviti... Veliko je to moze se videti mnogo lakse, mada ako je sajt sigurica... neznam, proceni situaciju...
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
nema hladovine na sajtu, barem ne kakva meni treba. ili je cijeli dan na suncu, ili nije uopće.
što se tiče sigurnosti, ako netko dođe na to mjesto onda je svejedno jesu li visoke 1 ili 5m, onda je gotovo...
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
veliki su planovi, namjeravam za zimnicu spremiti Satorija da imam barem za 2 godine pa da sam miran, da mogu kasnije samo isprobavati razne automatike i štogod. isto tako namjeravam napraviti i domaće sjeme pošto je Satori regular.

Satori x Jamaican Dream zvuči zanimljivo, pošto je jedno sativa koja cvjeta oko 10-11 tjedana i daje ogromne prinose, a drugo sativa koja cvate za nevjerojatnih 6 tjedana. šteta što ću taj F1 isprobati tek naredne godine, osim ako najesen ne sklopim neki boks samo u svrhu breedinga.

a organski je organski i idem na to zbog kvalitete dima i jednostavnosti uzgoja. priroda je sama po sebi savršeno balansirana i zato je to najpouzdaniji način uzgajanja.
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Ako ceš spremat na tako dugo vrijeme mora u frižider...idnosno škrinju...ja svake godine trecinu u ulje trecinu u has..jer jednostavno nemoguce sacuvat...
 

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
Ovo je za sve koji mijesaju kupovnu zemlju i bio-humus za start i uzgoj.
Pazljivo poslusati cijeli video a posebno obratiti paznju na 5.00 min. do 6.00 min.
CITIRAM:-substrati(zemlja spremna za saditi) koji se nalaze na trzistu sadrze 10-20 % bio humusa
http://www.youtube.com/watch?v=-ydBs_SOI7M
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Glistinac (izvađeno iz knige Zeleni Kvadrat )

Po udjelu biljnih hranjiva glistinac je na samom vrhu ljestvice organskih gnjoiva. Glistinac ne donosi samo biljna hranjiva, već popravlja i strukturu tla, obnavljajući u njemu onaj najvažniji dio - humus.

http://www.hiking-trail.net/video_youtube/ABECEDA%20VRTLARSTVA%20%20%20GLISTINAC%20IZ%20VLASTITOG%20VRTA%2022%2008%202010%20/Dw95iuTPuK4

Može se koristiti tako da se šaka do dvije stave oko biljke, ili recimo šaku do dvije staviti u neku gazu i kasnje ju uroniti u vodu pa s tim zaliti.
 

Bassman

Aktivan Član
07.10.2013
516
1.403
163
35
Imam pitanje, ako se zemlja pokaže dobrom prvih 2 tjedna recimo, kad je biljka najosjetljivija dal je to barem neka garancija da će zemlja i bit oke?

Riječ je o zemlji za "sadnju i presadnju ukrasnih biljaka, voćnih sadnica i loznih cijepova", ph je 6,5 -7,5.

Uostalom možete podrobnije pogledat.



Pomiješao sam je sa nekih 20% zemlje iz vrta te stavio glinene kuglice, u njoj je Northern light automatic, saksija je 5,5 l i u tome će vjerojatno i ostat.

 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
Netreba prevelika posuda s obzirom da je automat, al ne kužim zašto samo 5 litrena. Počasti je sa bar 10 litrenom saksijom i ona će ti se odužiti sigurno ;)
 

Bassman

Aktivan Član
07.10.2013
516
1.403
163
35
Bruce, pitanje je bilo u vezi zemlje,ne saksije.Al hvala na odgovoru.
Ne bih rekao da su baš premali za automatike,prošli grow sam odradio sa tim potovima, narasle su nekih 70 cm,tak da mi ih je zao bacit.A i mogao bih je ubacit početkom cvijetanja u veće ili u zemlju.Važno mi je i da su saksije što lakše prenosive prvih mjesec dana pošto ću ih selit amo tamo
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.175
398
42
Tacna
NL auto je drugačiji, masivniji i poveći automat, radi toga ti velim. Ako nemaš problema sa tom zemljom onda nevidim zašto bi ih imao, kad biljka pokaže nedostatke počni hraniti i bok bako ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bassman

Velicanstveni

Član šumske uprave
22.04.2013
379
981
93




Ekipa, što mislite o ovoj zemlji sa sajta za sadnju?
Na dodir je masna, ali bila je mokra od silnih kiša kad sam je iskopao s 50ak cm dubine.