Postoji li duša?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.895
188
Od vjerovati nema kruva...

Ali kad je bog stvarao svemir, možda je bacio Big Bang magiju. ;)

Pametnom je ova recenica dovoljna za sva vremena. .

Mene često vode buddhine riječi

“Believe nothing, no matter where you read it, or who said it, no matter if I have said it, unless it agrees with your own reason and your own common sense.”

I dosad su me jako dobro služile...
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
Dobro, svijet je nastao Big Bangom i tad je nastalo vrijeme i prostor i svemir kakvog ga vidimo. To je "najelegantnija" teorija za sad, ali uz tu teoriju postoje mnoge druge, jednako elegantne teorije. Npr. teorija struna ili teorija multiversa. Problem s npr. ove dvije teorije je sličan kao i problem u svijetu - postoji tehnologija i znanje koje može omogućiti svim ljudima na planetu da imaju vodu, struju i hranu, ali to nije tako. Postoji tehnologija koja može zamijeniti ugljen i naftu, ali ona se ne koristi naveliko. Zašto? Problem je u parama. Malo je zeznuto uništiti multi trilijunsku industriju. Tako je također problematično prebaciti se na druge teorije jer se onda drastično mijenja cijeli sustav uštogljene znanosti. Makar bi to trebala biti poanta znanosti, da se paradigme ruše i stvaraju nove. I svaka veća promjena može biti kobna za dio čovječanstva ili za čovječanstvo. Onaj koji ima moć poslužit će se svim sredstvima da moć zadrži.

No onda slijedi pitanje, ako je teorija Big Banga ispravna - u čemu taj vrijeme i prostor nastaju odnosno nestaju? U čemu se prostor i vrijeme šire i što je izvan granica vremena i prostora? Ako se šire u ništavilu, kako je moguće da iz ništa nastane nešto? Kako se to objašnjava?
Moje skromno mišljenje je da nešto ne nastaje iz ništa jer je to nemoguće. To što mi mislimo da je ništa ne mora biti ništa. To ništa je možda prava punina iz koje se svemir odcijepio. I ovaj naš svemir se "širi" i "hladi" što bi značilo da zapravo umire i znanost počinje potvrđivati činjenicu da će svemir jednog dana biti mrtav jer neće biti kretanja kad se dovoljno razvučei i ohladi baš kao i naša tijela. Živ je kao što smo živi i mi. I mi smo slika samog svemira.

Pojavili su se razni eksperimenti i tehnologija koja crpi iz "ničega" dakle vakuuma energiju nulte točke odnosno "Zero Point Energy" i ta energija je beskonačna. Što bi značilo da ta praznina i ništavilo nije kako se čini. Problem je što smo mi ograničena bića, ali ponekad si je to teško priznati.

Stari Grci kad su raspravljali o duši objašnjavali su matematičkim formulama kako su duše nastajale, a stvaranje duša je djelo bogova.
Danas imamo mnoge bogove, ratovi i svađe nastaju oko toga koji je bog pravi bog. Zavadi pa vladaj je super uzrečica i to rade oni koji su na poziciji moći prema puku koji ne zna ni što je lijevo ni desno.
Svaki Bog je pravi Bog jer čovjek pred Bogom shvaća koliko je sitan, prolazan i kolika je neznalica. On ga slavi jer je sretan što je uopće ovdje i što je živ. Pred njim on se klanja jer shvaća koliko nije u kontroli nad vlastitom sudbinom i vlastitom smrtnošću.
Najstarije religijske škole, dakle Egipatska, Perzijska i Hindu iz kojih proistječe Židovstvo, Kršćanstvo, Islam, Hinduizam i Budizam manje više govore o vrlo sličnim stvarima.

"People been taught different things. Are they thaught about the same thing in a different way?"

Reći "ja vjerujem" ili "ja ne vjerujem" je vrlo jednostavno reći. Ja vjerujem da bi svijet mogao izgledati sasvim drugačije i bolje da njime vlada razum, razumijevanje, moral i etika i da ljudi mogu razviti svoj puni potencijal. To što su ljudi zagušeni problemima preživljavanja i robovi svojih želja i nagona nije razlog da prestanem vjerovati i ne znači da sam u krivu. To su otprilike i problemi životinja, ali čovjek je puno uzvišenije biće jer ima snagu koju životinje nemaju. Problem je što mnogi "vjeruju" i misle da je dovoljno samo vjerovati i spasiti dušu. Crkva je na tome zaradila masne pare i osigurala svoju moć već kroz dva milenija. Što dokazuje da je vjera vrlo moćan fenomen. Ako vjeruješ da ćeš uspjeti ili ako ne vjeruješ da ćeš uspjeti, u oba slučaja si u pravu.

To kako netko doživljava Boga je privatna stvar i svatko bi trebao uvažavati ispravnu vjeru. A što se tiče institucija... To su samo stupovi svjetovne moći, a vjera, u Boga, u dušu, u prirodu ili što god ne treba instituciju. Treba glavu i srce i to je to.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: H2O888

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
ma znas sta sve sto ne znamo kako radi ajmo izmislit boga da je on to uradio bit ce nam lakse a cim nesto shvatimo kako radi nekako cemo ubacit njega u tu pricu -.-.

strah te umiranja ma ajmo izmislit boga koji ce te poslat na mjesto gdje neces vise nikad umrjet.
ljudi oko tebe prave sranj* izmisli boga koji ce ih kaznit kada umru.

prva verzija religije je pre nasilna i bog izgleda zao, promjeni citavu knjigu dovedi novog boga (isusa)

crkva nema para izmisli opciju da platis pa ce ti bog oprostit.

bolesti dolaze nema ljeka reci bog je htjeo da ti koji si dobar covjek budes pored njega a ne da se mucis na zemlji("on je sad na boljem mjestu")

bog je izmisljen prvo kao nacin da lakse zivis kao utjeha kasnije je covjek (koji zna biti veoma inteligentno bice) shvatio kako da to iskoristi da manipulira mase.

trenutno zivimo u svjetu sa zakonima, medicinom i tehnologijom i ta iluzija boga lagano propada,nemamo potrebe za time. kada bi jos izmislili ljek za smrt totalno bi nestao iz nase maste

edit:

najvise me nervira neko kad mi kaze nemoze nesto nastat iz nicega(za postanak svjeta), pa kako je onda tvoj bog nastao.
nije sramota rec ne znam nema potrebe izmisljat religije i magije.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.895
188
Znanstvenici izmjere nulu i misle da je to ništa... to je potencijal. Nema ni sjemenka THC-a. Treba ju pokrenit. Onda su tu javlja pojam Bog kao pokretač, ali to se javlja samo zato jer smo mi odvojili tu sjemenku pa mora postojat nešto drugo da je pokrene.

Ako ja seksom napravim dijete. Da li sam ja bolji od njega? Da li se on meni mora klanjat? Da li ja njega posjedujem? Mogu mu uništit tijelo i dalje ga ne posjedujem. Kad se on počne bojat, od života stvori strah, i strah ga počinje posjedovat.

Ok, znaći svoju polovicu spojim sa drugom polovicom. I u eksploziji-orgazmu-Big Bangu nešto stvorimo. Ali mi smo samo spojili nešto šta je već postojalo.Kao magnet sa dva pola...cijelina sa dva pola. Magnet kad dodamo magnetu opet se polarizira. Čovjek je polariziran u neravnoteži...da bi bilo pokreta. U sredini je nula. Rast je širenje prema polovima.

Dok je to dijete malo ono neće shvačati puno toga. Kako se razvija razumijevanje će rasti, ćak možda i prerasti moje. Znaći možda je ta individua(duša) samo toliko napredovala fizički i psihički da može izraziti tu kolektivnu svijest u budnom stanju. Ako ćemo koristiti pojam Bog za kolektivnu svijest koja se replicira kroz razrede količine "energije". Metaforički, paljenje voštanica jedna od drugu. Trljanjem. Čovjek dosta treba vatre trljanjem pretvoriti i još par uvjeta da se zapali nova svijeća. Više nego evolucijski "starija" bića. Iako starija biće su stabilnija. To je kao usporediti svemirski brod i motor od fiće. Ipak u svemirskom brodu puno više stvari može krenuti krivo(a to se i događa). Elektronika, software (windowsi) toliko napredan smo napravili da smo sebe u njemu izgubili, zato i jesmo odvojeni, kad smo lažni, od tuđe struje napajani, od pravog nas - svemira.

Svemir - bog sam sebe stvara u različitostima. Možda se dva svemira seksaju,trenje ovo,ono i onda lagano orgazam - big bang, eto ti novi svemir. ;)

Bog još spava u čovjeku večinom trenutno koliko god mi glasno pokušavali sa nekim pjevanjima,recitiranjima,željama ga probudit, pokazalo se da neće ići. Potrebna je transformacija. Povečanje količine energije budi sva tijela, da bi se očitovalo sve više i više. Metaforički, energija možemo reći da je novac, s novcem platimo veći internetski promet i a naša tijela (hardware, software, bios,itd...) su kao rutter. I sad da bi mogli streemat kolektivno moramo imat cca 10000 mbs, a današnji proječni čovjek ne samo da ima rutter koji ne može fizički podržat toliko nego su mu virusi, spajeveri, izmeđuosobna komunikacija i slične gluposti koje nesvjesno instalira klikajući next,next pojeli i ono malo šta ima. Bezveze ću reći 10 mbs. Treba postati od isušene kanalizacije Amazona. I onda se lagano dolazi do "boga", a "On" ubiti običan i drag čovjek, kraj kojeg prolazimo na ulici tražeći ga negdi tamo daleko, a on bliže da ne može biti više :thumb:. Kad je on u tijelu "nas" nema, a kad smo "mi" tu njega nema. Kad ga počnemo spominjat ne osječamo ga-se, a kad ga osječamo ne možemo ga-se spomenit.
Hehehe... zajebano. :crazyd:

Treba sinkronizirat prvo rad tijela, lijevo-desno(mozak), psihu proživit tranformirat-reciklirat, od podsvjesnog do jako dubokog nesvjesnog, i hranu tranformirat kroz prirodni tok bez umjetnih brana i evolucija-proces će napravit svoje. Put je gubljenje sebe, tu se lovimo za razno razne slamke spasa jer to je kaos, ali oni najhrabriji, jaki i inteligentni ipak nakraju dana se puste... To nije neki veseli proces gdje ti imaš neku šablonu po kojoj ideš, to je situacija kada sve šta si mislija da jesi taj dan umire, i sve šta si vjerova se razbija, to je put umiranja i rađanja svaki dan. Pokušavaš se spasiti ali šta si jači iznutra to izvana se teže spašavaš jer si teže lažeš. Umreš u očaju i sutra se rodiš tri puta luđi, jači, piješ čaj, jedeš parizer i osječaš se da ne može bolje do sljedeće oluje :smoke:. Tranformacija...

:popcorn::
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Rope73
23.12.2015
62
37
18
35
ŠIIIIIIITTTT koliko ste vi napušeni! :lol: BTW zanimljiva tema.
Religija se između ostalog bavi i ljudskom dušom.
Pa ja to ovako gledam, ako postoji Bog, postoji i duša.
Ali vidite da današnja medicina ne priznaje da duša postoji pa tako duševno obolele smeštaju u Duševne bolnice kojih je sve više. A nekada su se takvi 'pacijenti' obraćali sveštenicima.
I znam samo da mi jedan džoint odradi healing uma, tela... valjda i duše. :)
 
28.07.2015
88
73
18
41
Od vjerovati nema kruva...

Ali kad je bog stvarao svemir, možda je bacio Big Bang magiju. ;)



Mene često vode buddhine riječi

“Believe nothing, no matter where you read it, or who said it, no matter if I have said it, unless it agrees with your own reason and your own common sense.”

I dosad su me jako dobro služile...
Zanimljivo je vidjet kako se okrece glava pred istinom. Ko god da je reko prije dvije hiljade godina (kad je se mislilo da je zemlja ravna ploca) da zemlja je okrugla poput nojevog jajeta, da su nebesa i zemlja bili jedno, da se svemir siri(a opce je poznato koja tehnologija je potrebna da se to odkrije ili dokaze) i da se stvara sve od vode bio je pametniji od tog tvog budde u svakom smislu... Jel dokazano da je zemlja okrugla- jeste, jel dokazano da su nebesa i zemlja bili jedno- jeste, jel dokazano da se svemir siri- jeste, jel dokazano da se sve stvara od vode- jeste. Pa koju blagodat gospodara svoga porices?
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
najvise me nervira neko kad mi kaze nemoze nesto nastat iz nicega(za postanak svjeta), pa kako je onda tvoj bog nastao.
nije sramota rec ne znam nema potrebe izmisljat religije i magije.

@AmnesiaHaze zanimljiv post i pitanje, nisam mislio baš raspravljat o Bogu u ovoj temi i forum to baš ne favorizira ali ajde da ti samo otprilike kažem nekoliko stvari. Nemoj misliti da ja propovijedam ili da te hoću obratiti hahaha stvarno mi to nije namjera i nisam propovjednik niti inkvizitor smatram se čovjekom otvorena srca i uma i napisao sam u prošlom postu da mi institucije nisu baš drage. Da se bolje razumijemo, ne bi bilo dobro da ti ne odgovorim i jednako tako nije dobro da ti namećem svoje mišljenje pa ću ti napisati što ja mislim makar sam svjestan da ono što ti napišem možda shvatiš, a možda ne shvatiš.

Razmisli malo o nastanku prvog znaka. Recimo nastanak prvog slova... Slovo a. Zatim zamisli recimo znak O. Treći slučaj, razmisli koja je razlika između slova a i O i nekog znaka npr. ॐ (om) ili € .
Koja je razlika između ovih znakova?
Slovo a izgovoriš i nema neko značenje samo po sebi. Treba još neka slova da bi imalo neko dublje značenje i smisao. Prvo slovbo abecede... Otprilike to je to. Samoglasnik.
Veliko slovo O također nema neko značenje, ali kad bolje razmisliš to je oznaka za kisik i kisik je jako važan. Znak O već u sebi nosi neke informacije i samo o tom znaku bi se dalo dosta razgovarati i raspravljati jer svi znamo ponešto o kisiku. Zašto je O znak za kisik? Zato što su se ljudi tako dogovorili... I mijenjati znak za kisik donio bi pomutnju u znanosti.
Znak € odaje puno informacija. Znamo da je to znak za pare koje su bitne u ovom svijetu. Makar znamo dosta o parama, ali opet, koliko god znamo o parama gotovo stalno te pare stvaraju probleme. Toliko ekonomista, i nema nekog sretnog rješenja da se riješi problem s parama. Znamo jedino da moramo raditi ko mazge ili napraviti neki kriminal da se dočepamo para. O parama se da dosta raspravljati i svatko će znati nešto o tome reći i pare su stariji pojam od otkrića kisika.
Sad zamisli znak ॐ što je znak za om - sveti zvuk u hinduizmu. Makar mi je taj znak poznat, ja o njemu ne znam puno. Ne znam kako je nastao, ne znam sanskrt, ne znam kako se koristi, nisam imao nikoga da me pouči o dubljem značenju ovog znaka. A opet, taj znak je drevan i sigurno ima duboku priču koju da i saznam, vjerojatno teško da bih mogao pojmiti. Morao bih vjerovati da je taj znak svet za Hinduse i morao bih vjerovati u njegovu moć. Dosta je misteriozan i Hindusi posvećuju cijele živote izgovarajući taj zvuk.

Što je razlika između znaka a i svih ostalih? Razlika je ta što je znak a samo to - znak. Sve ostalo su simboli.
Kako je nastao prvi simbol? Je li stvaran ili je u našoj mašti i slobodan našoj interpretaciji?
Je li životinje mogu komunicirati simbolima? Ne mogu. Životinje koriste znakove, ali ne i simbole.
Kako je nastao prvi simbol i zašto? Koji je bio prvi simbol koji su ljudi upotrijebili? To ne možemo sasvim znati.
Možemo gledati po pećinama kad su ostavili otisak ruke na zidu pećine... Ili crtali neke životinje. Mi samo možemo zamišljati što su oni htjeli time reći i kako su se osjećali.
Ti ljudi su otkrili nešto, ali nisu znali što. Možda su bili oduševljeni svojim otkrićem, a mi smo danas dosta fascinirani tim prvim ljudskim črčkarijama i dalo bi se o tome raspravljati jer nas vodi u pradavno vrijeme kad se rodila ljudska svijest koja je promijenila sliku Zemlje.

Stoga simbol ima veliku moć. Je li otkriven slučajno ili namjerno? Simbol se može vidjeti za razliku od zvuka koji je nevidljiv. U simbol se može praktički "umetnuti" zvuk. Pomisli samo na neki glazbeni instrument, note i glazbu koju su ljudi naučili zapisati. Simbol može biti toliko moćan da prenese povijest i promijeni sliku svijeta. Izokrenuti simbol može napraviti razne katastrofe i tragedije...
Tako da Bog nije u sferi znakova, on je u sferi interpretacije simbolike koja ga s njima povezuje - trenutno. Ne možemo se dogovoriti oko toga koji je simbol za Boga ispravan, svaki nosi u sebi moćnu priču i određeno znanje, mudrost i pravila. I nije Bog da se objašnjava znakovima i simbolima, to je najbliže do doći do njega jer mi jadni ljudi nismo izmisliti još način kako da se izrazimo. Koristimo pismo koje ljudi koriste već tisućama godina. Kako je čovjek otkrio simbol, tako jednog dana otkrije nešto drugo, što će ga promijeniti, možda približiti, a možda udaljiti od Boga. Ne možemo to znati, poanta je otkrivati, a ne znati. Jer priznati da ne znamo nije sramota, nego je sramota misliti da znamo.

Naša inteligencija koja ima IQ u rangu 100 je primitivna i zaostala za neku vrstu u svemiru koja je razvila IQ od recimo 1000. Koja je u tom slučaju inteligencija Boga? Ako je beskonačna i ako je Bog veliki UM (OM), onda me sram uopće ovo pisati za nekoga tko misli da će ljudska inteligencija spasiti ljude. Okrenem se oko sebe i pitam se, kako sam pobogu ja uopće ovdje zarobljen u ovom tijelu, na ovom svemirskom asteroidu i koji k ja ovdje predstavljam? Pa hajd, da se utješim, barem imam dušu koja se vraća k Bogu. Besmrtan sam jer sam dio Boga, i to mi je ljepše nego da dušu nemam. Isto tako kao što znam da mogu birati između lijepe žene i one koja mi nije lijepa. Uvijek više volim onu koja je ljepša, makar znam da me vodi u pakao. :)
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
Poslednja izmena:

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
na zemlji da ali evo kako su nesto zainteresirani u zadnje vrijeme za Titan neko se malo igrao i izmislio TEORETSKI(ali niko jos nije naso gresku) novi oblik koji ne treba vodu "azotosome".

ali ne vazno da ne skrecem sa teme,kakve veze ima voda sa bogom?zelis mi samo reci ne znam kako nastaje zivot reci cu da ga je bog napravio na svako pod pitanje reci cu ne znam bog valjda?
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
pa to sam i ja reko bog je izmisljena stvar kao sto si i sam sad rekao.

sad sam se sjetio smjesne price kad si spominjao ove simbole.

http://thornews.com/2014/06/26/viking-graffiti-in-hagia-sophia-halvdan-carved-these-runes/

ovu crkvu/damiju su mnoge religije preuzele izmjenjale svasta ali uvjek bi ostavili drevne simbole, napokon je neko desifrovo sta znaci i ispalo je da se viking bezveze potpisao samo XD

A dobro, za tebe je Bog izmišljena stvar... Što nije netočno. Spika je u tom što sam ja sam za sebe stvar koju je izmislio Bog :D
Tak da on ima power koju ja nemam, ja sam tu niš, bog-ec koji ne kuži niš.
Tako da smo u drugačijoj briji, ali nije bed, kao što sam rekao ne mislim te pokrštavat haha :D
Što se tiče grafita... Šta je to naspram veličine Aje Sofije, nekakav prišt kojem tam nije mjesto.
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
na zemlji da ali evo kako su nesto zainteresirani u zadnje vrijeme za Titan neko se malo igrao i izmislio TEORETSKI(ali niko jos nije naso gresku) novi oblik koji ne treba vodu "azotosome".

ali ne vazno da ne skrecem sa teme,kakve veze ima voda sa bogom?zelis mi samo reci ne znam kako nastaje zivot reci cu da ga je bog napravio na svako pod pitanje reci cu ne znam bog valjda?

Jel' taj "azotosome" ima inteligenciju?
Pitaš me kakve veze ima voda s Bogom? Na kojeg boga misliš?
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
volim ja kad mi ljudi objasne sta je bog mozda i shvatim nesto?de objasni mi nekako da ga i ja shvatim samo nemoj reci bebin osmjeh XD.

hahaha jeste prst ali dokazuje kako su ljudi lako umisle nesto od neceg sto ne znaju.

za covjeka stvarno ne znam kako je nastao a dusa je nastala iz ideje mislim taman nekad kada smo poceli i vladare dobijati.kad je ljudima dopizdio darvinov sistem i odlucili da hoce promjenu

pa dobro izvini mislio sam da vjerujes u jednog,uglavnom svejedno je kojeg, koji god ti se najvise svida
a usput molim te da procitas citav post cak je velikim slovima napisano teoretski.
a inteligenciju imamo i u robotu primitivnu jos uvjek ali raste po malo kako njih svrstavas u sve ovo.
 
Poslednja izmena:

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
volim ja kad mi ljudi objasne sta je bog mozda i shvatim nesto?de objasni mi nekako da ga i ja shvatim samo nemoj reci bebin osmjeh XD.

Bog je bebin osmjeh. Haha.
Duša je nastala iz potrebe da si čovjek prisvoji malo besmrtnosti. Usro se jer je smrtan i zauvijek nestaje, pa je izmislio dušu kao dio njega koji je vječan. Tako da je duša nastala iz potrebe i straha od zaborava.
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
549
113
Ne sjećam se
Let me tell you then why the creator made this world of generation. He was good, and the good can never have any jealousy of anything. And being free from jealousy, he desired that all things should be as like himself as they could be. This is in the truest sense the origin of creation and of the world, as we shall do well in believing on the testimony of wise men: God desired that all things should be good and nothing bad, so far as this was attainable. Wherefore also finding the whole visible sphere not at rest, but moving in an irregular and disorderly fashion, out of disorder he brought order, considering that this was in every way better than the other. Now the deeds of the best could never be or have been other than the fairest; and the creator, reflecting on the things which are by nature visible, found that no unintelligent creature taken as a whole was fairer than the intelligent taken as a whole; and that intelligence could not be present in anything which was devoid of soul. For which reason, when he was framing the universe, he put intelligence in soul, and soul in body, that he might be the creator of a work which was by nature fairest and best. Wherefore, using the language of probability, we may say that the world became a living creature truly endowed with soul and intelligence by the providence of God.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.