pH
pH je mera kojom odredjujemo kolicinu Vodonikovih (H) jona i opseg te skale je od 0 do 14 .
Sa tim sto je 7 neutralan rastvor, manje od 7 je kiseo rastvor, a vise od 7 bazan (alkalan). Pristupacnost hranljivih materija biljkama zavisi od kiselosti/alkalnosti.
Jednostavno receno blago kisela reakcija dovodi do povećanja pristupačnosti većine mikroelemenata, sto znaci da ako odrzavamo pravilan pH biljka ce uzimati hranljive materije brze, i samim tim ce biti zdravija , rasce brze i dace bolji plod.
Biljke uglavnom vole blago kisele do neutralane uslove, to znaci od 6pH -7pH. U specificnom slucaju cannabisa optimalan pH je 6.5 ako se gaji u zemlji. Ako je pH nepovoljan moze doci do raznih komplikacija tokom uzgoja. Ako je voda previse kisela (manje od 6) ili alkalna (vise od 7) biljka ce jednostavno prekinuti uzimanje odredjenih elemenata i onda se javljaju razni simptomi u zavisnosti koji je element blokiran zbog nepravilnog pH.
Znamo da imamo problem sa pH ako:
Redovno zalivamo biljku (ali ne previse da se koren ne ugusi), ako smo pazili da ne pregnojimo biljku, ako je temperatura u boksu dobra, a biljka i dalje umire onda je verovatno pH neregulisan i biljka ne dobija sve elemente koji su joj potrebni za zivot i moze se javiti poremecaj u hranjenju a vise o tome je napisano ovde:
https://www.vutra.org/blog/106/entry-87-raspored-hranjenja-ph-nutrijenti-voda-flora-feeding-schedule-for-soil/ (pod stavkom "O Hranjenju").
Voda koju pijemo direktno sa cesme/pipe, iz vodovoda nije idealna za uzgoj (pH kod mene je 7 ). pH ove vode mozemo regulisati tako sto cemo povecati kiselost. To postizemo tako sto u tu vodu dodajemo element koji je kiseo na primer: limunov sok, sirce/ocat, limuntus... Ja bih preporucio limuntus za kuvanje zato sto ima konstantnu vrednost kiselosti tako da ako znamo kolika je vrednost vode sa cesme/pipe i ako uvek regulisemo istu kolicinu vode za zalivanje (na primer 2l) i znamo koliko na limuntusa treba da dovedemo pH na 6.5 ne moramo svaki put pred zalivanje da vrsimo merenje nego samo pomesamo potrebnu kolicinu limuntusa.
To nije slucaj kod limunske kiseline zato sto je svaki limun ima drugaciju jacinu kiselosti tako da kolicina potrebna za balansiranje nije uvek ista.
Merenje pH se u nasem zanatu najcesce vrsi digitalnim pH metrom (preciznije) ili papiricima za merenje pH u akvarijumima (jeftinije).
ovde su razliciti pH meraci
i papirici za merenje pH
Digitalni meraci se koriste tako sto sondu stavljamo u tecnost ciju pH vrednost merimo i na ekranu se pojavi pH vrednost (ovi meraci moraju da budu kalibrisani).
Papirici za merenje poznati kao i lakmus papir se jednostavno potope u tecnost i nakon 15-ak sekundi ce promeniti boju. Onda tu boju papirica uporedjujemo sa spektrom boja na pakovanju gde svaka vrednost (od 0 do 14) ima svoju boju. Ova metoda nije precizna kao digitalna zato sto na spektru boja se nalaze cele vrednosti (1,2,3,4,5,...14) tako da cete morati da stimujete na 6.5 odokativno, uporedjujuci boju izmedju 6 i 7.
I kad smo vec kod pH, mali offtopic (nije bas tema za uzgajanje), ali pH je vazan za ljude iz istih razloga kao i za biljke. Vise o tome
ovde .