Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Pozdrav, ako sam fulao temu, ili ako već postoji, slob obrišite, by the way, moje pitanje je sljedeće:
Kako biljka raste pod različitim spektrumima, recimo kakva su vaša zapazanja: kraće/duže node/internode, širiji listovi, stretching..
Imas video na youtubeu, zapravo više njih,a posebno o led svjetlu i usporedni growowi istih biljki u istim uvjetima pod svim spektrima,plavi,bjeli,crveni..jos su neki bili nezz..ugl., najbolji rezultati iskoristivosti leda su plava i crvena,dok ima puno previse zelenog,neupotrebljivog spektra.rađene su usporedbe pojedinih spektrova led vs., clf na rast bilja ,također u istim uvjetima,. Nezz kako se zove video ali ako ukucas kljucne rjeci u tražilicu ,sigurno ces nac dosta eksperimentnih videa na ovu temu
Meni se kao najbolje svjetlo za vegetaciju pokazao cfl 6500K. Za jednu biljku 125w ili 250w za dvije biljke. Ako se drži u dobru Ventilaciju na svega 5-10cm konstantno, biljke budu predivne, nabite ( kratak razmak između internoda), te najljepše listaju.. Za cvat svakako preporučujem led full spectrum ili hps.. Stay high..
Sto se tice vegetacije...moja zapazanja su da ispod fluo cijevi meni najbolje radi,a radio sam i ispod hps-a,led-a punog spektra i plavog..uglavnom Starligh reflektor sa dvije 55w osramove neonke najbrze stvori klimu potrebnu za dobar pocetak.Tako sam ja zapazio u mom slucaju.Fino grije,ne previse..susi zemlju prirodnije..Dok za cvijetanje...hmmmm...ono sto sam ja radio sa hps-om sa led-om nisam...ali to pripisujem svom trazenju sredine sa led-om jer vjerujem u led kad buducu grow rasvijetu.Mada...da trebam raditi za kuru ulja,za bolest...hps-double ended..Gavita,20 lit,5 kom...to sigurno napravi ono sto trebas...
5000k 90cri, više tamnijih manjih listova sa više pigmenta, žbunjasta vega, na prelazu uglavnom utvrđuje već postojeće grane ne radi puno novih, duže cvijetanje, više snijega
3000k 90cri, manje listova i veliki dugački listovi malo svijetliji sa manje pigmenta, mrvicu previse izduživanja u vegi, tanje grane, na prelazu radi više novih grana sa cvijetovima, kraće cvijetanje
Fitokrom je protein koji sadrži specifičnu molekulu (kromofor) koja apsorbira svjetlost. Kromofor fitokroma je otvoreni tetrapirolski lanac koji je tioesterskom vezom kovalentno vezan na protein. Kromofori PC i PTC razlikuju se uglavnom u broju dvostrukih veza. Osim toga, PTC ima metenski most u prstenu A vezan na jednu ili dvije aminokiseline. Prirodni fitokrom ima molekulsku masu oko 240 kDa i predstavlja dimer dviju ekvivalentnih podjedinica.
PC je fiziološki neaktivan oblik fitokroma koji apsorbira crvenu svjetlost i on se pojavljuje isključivo u tami. PTC je fiziološki aktivan oblik pigmenta koji apsorbira tamnocrvenu svjetlost.
Određivanje i mjerenje fitokroma u biljnim tkivima temelji se na spektrofotometrijskim mjerenjima razlike u apsorpciji svjetlosti kod 660 nm i 730 nm nakon osvjetljavanja s crvenom ili tamnocrvenom svjetlošću. Ovom metodom otkriveno je da etiolirana tkiva sadrže velike količine fitokroma, a najveće količine su nađene u meristemskim tkivima, uključujući vrškove izdanka i korijena i kambijsko tkivo. Sadržaj fitokroma u zelenom tkivu je prenizak da bi se mogao odrediti spektrofotometrijski, iako su male količine nađene u ekstraktima listova brojnih vrsta.
Svjetlost nije jedini čimbenik koji regulira nastanak ili nestanak PTC. U nekim vrstama biljaka PTC u mraku spontano prelazi u PC (reverzija u tami). Razina fitokroma regulirana je također stopom njegove sinteze i razgradnje. Fitokrom se u tami sintetizira u PC obliku. Svjetlosni poticaj koji ga pretvara u PTC i time ubrzava njegovu razgradnju, također smanjuje stopu sinteze.
Imunokemijskim tehnikama uspjelo se utvrditi mjesta gdje se fitokrom nalazi unutar stanice. Pokazalo se da neaktivni oblik fitokroma (PC) nije strogo lokaliziran u stanici, te da se javlja u mitohondrijima i plastidima, kao i u citoplazmi općenito, ali ga nema u jezgri i vakuoli. Međutim, nakon konverzije u aktivan oblik (PTC) izlaganjem crvenoj svjetlosti, položaj je nešto specifičniji, odnosno fitokrom se brzo veže na membrane.
Pozdrav..evo primjer neke kombinacije sa slikama..za vegetaciju se za sada cini super..led svjetla 2x23w 3000k i 12 komada jeftinih led svjetla 6w gu10 grlo iz bata..vegetacija mozda je nesto malo sporija..nezz sad tocno jer je biljka pod dosta stresa bila od samog pocetka da se dobije siroki i niski grm zbog niskog boxa..a za cvjetanje imam spremno 4x23w 3000k kaj se vidi na sliki i 12x6w 2700k gu10 grla..biljka je stara nekih 3 tjedna a box je 50x50x110..
Nisam imao priliku usporediti, pa ako neko moze reci. Pod plavim spektrom u vegetaciji biljke budu zbijenije, manji razmak izmedju noda...
Sad, jel biljka pod plavim spektrom brze izbacuje node?
@prosto oko, svakako da brže i ljepše vegetira pod plavim svjetlom nego pod crvenim. Doduše u par navrata sam i pod 2700K vegao biljke i bile također dobre i zdrave. Ni ipak preporučam plavi spektar od 5500 do 7000K..
Ja mislim, da je dobar LED panel najbolji za vege i bloom.
Pošto sam probao CFL, mislim, da je on dobar za vegetaciju. Nisam probao sa 5×24w,nego 4×50w ili 65w, 6400k i nakon 2-3 tjedna, izvadim jednu od 6400k,a ubacim jednu od 2700k ili 3000k. Cvjetanje sam odradio sa 1×125w+1×200w,obje 2100k i između njih, bubnem jednu od 55w,6400k (ova na slici ima skoro 4000 lumena). To mi je bio prvi indoor grow, OG kuš. 2 tjedna prije berbe. Jak dim, ne tako ljepljiva(ali neki kažu, da je to od sorte do sorte). Gnoljenje je odrađeno plantellom vege i cvet.
E, sad CFL ima dobre strane, mala potrošnja, da i dira vrh ili list,nece spalit biljku. Predkraj, su lampe bile skoro pa u biljci, ali ogromne su, svojim dizajnom gube trecinu svijetla. Neko mi je rekao, šta si ne posložim žarulje, ali one daju naximum kad su okomito i stavim ih tako, da su oko biljke i to se odnosi na vegetaciju Dođu mi ovakve u vege ormar, a onda se malo igram s njima, topiram, savijam, lomim, spajam, femiram, uglavnom sve çega se mogu sjetit. Volim duže vegetacije, jer čim je stavim pod BESTVA 600, tjedan dana max. pa na 12/12. Svaka ima svoj kat i uživaju. Da nisam skidai fan listove, bila bi veca suma. Ovo je prvi vege ormar(iznad kreveta) i nebi vjerovali, ledice za rasvjetu na 12v.Buraz ih koristi u firmi, pa donese 4-5 u komadu, po 5-6 komada. Samo se pospaja, plus i minus. Jedini se moraju poljepit na metalnu plocu da se vrucina rasiri i oko 5000 lumena u 12 ledica od 6100k. Spojene sa ventilatorim na napajanje od kompjutora i to sve na 12v. Sada sluzi za klonove(pokrijem ih haubom, sada su blue cheese&blueberry kus ili haze. Znam, da imaju povezanu genetiku. Tako, da se sa svjetlima moze svasta.
Buraz i ja smo spalili 3 COB ice, jer smo, kao i mnogo ljudi, mislili, da su kinesko sranje, koje nemoze radit dulje od 8 sati, ali onda smo otkrili uzrok. COBice kada su spojene na tajmer jeftinije izvedbe od 35 do 70 kn. Tajmer, isto kao COBice nema neku zaštitu u sebi(objasnjavao mi je ekektricar, ali...) neznam tocno sta. Uglavnom, ako vam je tajmer stavljen u uticnicu na krivu stranu, nakon sta se ugase chipovi i ventilatori, chipovi dalje stvaraju toplinu i tinjaju, tako da se morate sagnut i pogledat, djubre mucko bastavi radit u mraku. A posto su ventilatori ugaseni, chipovi pregore.
Ovo je dobro za znat, jer ja sada svaki panel pogledam, kad se prvi put ugasi, dalu je sve ok. Frend ih je spalio 4 komada i kada smo mu rekli, da okrene tajmer, plako od srece.
Evo sitnica od mene, sta se svijetla tice
Najljepše pozdravljam
Po vašem mišljenju je li ok kombinovati Full Spectrum COB svjetla sa 4000-4300K ledicama, u isto vrijeme? U pitanju su tri biljke na dva COB-a po 50W ali nešto me vuče da joj dam i ovog svjetla..
Ja kombinujem 200w cob fullspec sa 90w leda 3000k u cvetanju,na jednoj biljci,nista joj ne smeta,dok ti u vegetaciji treba vise plavog,5000k pa navise.