Astronomija i kvantna fizika

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
sve su dimenzije prozete s micro i macro,to tvori beskonacnost vjecnost a dato je od ljubavi e tu je ono zrno maka na koje se covjek treba spustit radi te rijeci,da bi vidi vise i potpunije svijet a ne povrsno kao danas,e onda putovanje i istrazivanje pocinje.u lazi i pohlepi za moci i vlascu,ljudi ce sve iskrivljeno napravit i istrazit...ne mislim sve al vecinu:)
 

Jusufijovič

Aktivan Član
07.04.2013
74
356
53
@Lazarus Led Svakako da je ovo što ja pričam fikcija, već sam naveo da mi se samo sviđa i takav pogled. Što se tiče samog nastanka našeg svemira, preovladava teorija velikog praska, to jest da je svemir nastao iz singulariteta, ako se dobro izražavam, tj. jedne čestice beskonačne gustine koja je u sebi sadržavala sav prostor, vrijeme i materiju koju mi poznajemo. Zbog toga sam rekao da na mikroplanu možda postoje čitavi potencijalni svemiri koji se pod određenim uslovima mogu realizovati ili se već realizuju u nekim nama nedokučivim dimenzijama.
Ovo je u suštini više filozofija nego fizika, ali se fizika stoljećima i zvala filozofijom.
Ali, što jest jest, ovakva razmišljanja nas nikad ne bi dovela do ovog napretka današnjeg, jer nauka traži djelovanje, eksperiment, rezultat, i zbog toga je cijenim :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lazarus Led

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Da, otprilike. Samo što nije bila jedna čestica već je sva materija bila nabijena u bezgraničnu gustoću. prostor i vrijeme kakve mi poznajemo nisu postojali. Vrijeme koje poznajemo počinje se računati od velikog praska kao i pojavljivanje prostora. U principu vrijeme ne postoji već je dio našeg subjektivnog osjećaja. Ali to je već šira tema o kojoj bi se dalo mnogo pričati. Ustvari mi univerzum ne vidimo u sadašnjem vremenu već u dalekoj prošlosti a razlog je velika udaljenost koju svijetlost mora da prevali do nas. Recimo Alfa Centauri je poslije sunca nama najbliža zvijezda i udaljena je 4.3 svjetlosne godine. Znači da mi tu zvijedu vidimo onakvu kakva je bila prije 4.3 godine. Čak se u zadnje vrijeme vode rasprave da veliki prasak nije početak cijelog univerzuma kakvog danas poznajemo, ali se to kosi sa teorijom da je materija bila bezgranično gusta u kojem bi se slučaju odnosilo na cijeli univerzum. :D
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Maystor

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
osnovna masa zemlje,bariosfera,sastoji se od gvozđa koje je osjetljivo na indukciju.suncev sistem sa planetima koje okruzuju sunce-i koje se krecu nisu nista drugo nego ogromni transformator sa spiralnim namotajima koji su tonirani prostornim odnosima: od jedne stotine debljine primarnog namotaja(merkur)-do jedne desetine (jupiter).atmosfera planeta je kao izolacija provodnika.kakva izolacija-takvi su napon (volt) i jacina (amper) koji odreduju karakteristike struje na izlazu.povecanje jacine struje u svijetu planete moze se posmatrati kao pojacanje planetarne vibracije.magnetno polje suncevog sistema,obrcuci se oko centralnog osnog kanala zemlje u smjeru kazaljke na satu i koncentricnih silnica na racun separacije stvara impulse uticaja i preobrazenja.planetarni namotaji imaju razlicitu provodljivost:neptun-srebro,uran-zlato,saturn-antimon,jupiter-bizmut,mars-bakar,zemlja-gvozđe,venera-stroncijum,merkur-mesing.zahvaljujuci ovim razlikama i specijalizacijama,cijela sistemska zvjezdana masina postaje veoma precizna i djelotvorna po svim pokazateljima.svaki svijet je sam za sebe trodimenzionalan.ali u nebeskoj hierarhiji svaki visi svijet kao da odbacuje jednu dimenziju nizeg svjeta i dodaje novu dimenziju iz viseg sveta.zato je svaki svijet djelomicno nevidljiv za svijetove koji su u odnosu na njega visi ili nizi po razvoju.npr sunce naseg sunca je-sirijus.to je dvojna zvijezda koja odreduje dualizam odnosa u nasem suncevom sistemu.planetarno elektromagnetsko polje prelazi u polje sucevog sistema,galaksije,vaseljenje.brzina kretanja razlicitih sistema u jedinstvenom toku predstavlja ukupnu jacinu i brzinu toka i jacinu struje tog ogromnog toka koji istice sa orbita elektrona,planeta,sistema,galaksija i prelazi u druge dimenzije.covjek u sebi sadrzi svjetove elektrona,atoma,molekula,celije-kao mikrosvijet.a u isto vrijeme on je dio svijetova prirode,zemlje,suncevog sistema,sirijusa,mlijecnog puta i kroz njega,covjeka,na tajanstveni nacin protjecu vremena svih drugih svjetova vaseljene.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.812
2.698
Weed California USA
osnovna masa zemlje,bariosfera
gdje si to naso? nisam nikada cuo za bariosferu niti mogu sto nac o tome
gvozđa koje je osjetljivo na indukciju
nije osjetljivo na indukciju vec je indukcija rezultat promijene elmag polja kod vodica
atmosfera planeta je kao izolacija provodnika
(merkur)-do jedne desetine
Merkur je prakticki jedini planet u nasem s.s. koji nema atmosferu
magnetno polje suncevog sistema,obrcuci se oko centralnog osnog kanala zemlje u smjeru kazaljke na satu i koncentricnih silnica na racun separacije
a? nas suncev sustav se vrti oko centra milkyway galaksije. osni kanal, silnica na racun separacije i utjecaj preobrazenja? .... prijevod?
.planetarni namotaji imaju razlicitu provodljivost:neptun-srebro,uran-zlato,saturn-antimon,jupiter-bizmut,mars-bakar,zemlja-gvozđe,venera-stroncijum,merkur-mesing
odakle ti elementi? gdje ima srebra na neptunu npr? ili je to nesto simbolicki? :D
,cijela sistemska zvjezdana masina postaje veoma precizna i djelotvorna po svim pokazateljima.svaki svijet je sam za sebe trodimenzionalan.ali u nebeskoj hierarhiji svaki visi svijet kao da odbacuje jednu dimenziju nizeg svjeta i dodaje novu dimenziju iz viseg sveta.zato je svaki svijet djelomicno nevidljiv za svijetove koji su u odnosu na njega visi ili nizi po razvoju
objasnjenje?
brzina kretanja razlicitih sistema u jedinstvenom toku predstavlja ukupnu jacinu i brzinu toka i jacinu struje tog ogromnog toka
wtf?
orbita elektrona
elektron nema orbitu pa ni poziciju. posto smo u temi kvantne fizike.
.covjek u sebi sadrzi svjetove elektrona,atoma,molekula
elektron je sastavni dio atoma a 2 ili vise atoma cine molekulu.
elektron nije fizicka/vidljiva cestica vec fundamentalna nedjeljiva "cestica" koja u biti i nije cestica vec oblak hahah. vibracija po teoriji struna ili po kvantoj fizici nesimetricno elektromagnetno polje/oblak koje se ponasa u skladu sa svojom osobinom polja. Tesko je usporedit elektron sa atomom ili molekulom kad je elektron fundamentalna cestica (lepton) koji nema fizicka ozbiljezja a atom i molekula postaju na oko fizicki iako su sastavljeni od "nefizickih" fundamentalnih "cestica" i ponasaju se u skladu sa fizickim svijetom za razliku od elektrona... ili fotona npr.

zanimljivo slozen tekst sa idejama i mastarijama prikupljenim na 100 razlicitih strana al fali malo tocnosti i objasnjenja :D
hrpa kompliciranih rijeci nabacanih na jednu hrpu ne objasnjavaju nista :)
 

Easygoer

Aktivan Član
04.05.2015
129
413
63
43
Iako su poređenja diskutabilna, (jer proističu iz ograničenog saznanja i osobnog iskustva autora, što ne umanjuje ono ka čemu vode), sama ideja o čoveku koji se kroz svesnost i delovanje suprotstavlja entropiji sistema je nešto što i mene zaokuplja od detinjstva. Floral Society je tu na dobrom tragu, rekao bih. Teorija o 'toplotnoj smrti vasione' sama ukazuje na materijalistima čudnu tendenciju da postoji mesto gde se ona usložnjava, do veličanstvenih i nepojmljivih razmera. Planeta Zemlja. Zadivljujuće je da i Sveto Pismo tretira našu planetu kao živo biće, zapravo živi entitet, što je zapravo ono čime se posmatranjem i sintezom onoga što do sada znamo sa lakoćom dolazi. Samo postojanje čoveka kao bića koje kroz prizmu svoga uma porađa iz nepostojanja u postojanje, kreira, je čudesno samo po sebi! Zemlja je naše obdanište, ali na žalost su nam zbrkani vektori... Pozvani smo da budemo Tvorci, ali prvo moramo upoznati sebe i svet oko nas. I biblijska priča o čoveku i ženi u Božjem Vrtu govori o tome, jer su njih dvoje davali imena stvorenjima. Dati ime nečemu znači spoznati njegovu suštinu, shvatiti kako, zašto. Na žalost, umesto da budemo nosioci te iskre koja će osvetliti tamu neznanja mi samo iskorišćavamo sve živo i neživo u korist Mamona, jedući sopstvenu supstancu, sekući granu na kojoj sedimo. Brinemo se za lepu hranu i odelo, ne shvatajući da je naše telo nešto veličanstveno, ubijajući druge ubijamo sebe, jer smo svi jedno. Želimo druge da promenimo a problem je u nama. Nismo budni (kao Buda - otuda nama ta reč!).Pratimo tradiciju predaka i slušamo i uvažavamo ljude više nego Onoga kroz koga je sve postalo. A On je rekao da je - u nama!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Papa Romeo

LupusHerbivor

Banned
Banovan
25.05.2018
234
824
93
Ne znam mnogo o astronomiji :D ali koliko ja znam, u prirodi ne postoje savrseno okrugle stvari. A zadnji put kad sam gledao Sunce i Mjesec, bili su savrseno okrugli. Ne bih ulazio u te teme sad posto je to dogma koja ce nas odvesti u propast, tako je sudeno, ali eto ako bi tko znao odgovorit bilo bi zanimljivo? Znaci kak su savrseno okrugli a kao prirodne su pojave? Nemaju intelekt?
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.161
298
54
Planete nisu savršeno okrugle, no u odnosu na svoj promjer, zemlja je bliže matematičkoj kugli nego biljarska kugla. Mjesec je isto blizu tome, a na ovih cca. 380 000 km udaljenosti teško da ćeš primjetiti neke nesavršenosti.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.812
2.698
Weed California USA
Mjesec je sve samo ne "savrsena" pravilna kugla :) Malo detaljnije objasnjenje je da je mjesec jajolikog oblika gdje ona deblja strana jajeta gleda prema zemlji.
Centar mase u mjesecu cak nije ni u sredini vec oko 2km van geometrijskog centra, ovisno kako gdje.
bili su savrseno okrugli
Many people mistakenly believe that the moon is a sphere because the a full moon appears to be a perfect circle. When you see the moon, however, you are only seeing the small portion of the moon that is illuminated by the sun.

Sunce je prica za sebe, malo dulja. Al ak te fakat zanima, mozemo i o obliku sunca koji je predmet promatranja vec 60g
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.812
2.698
Weed California USA
Ako je simbolicki kako onda na osnovu simbola netko moze definirati "planternu provodljivost" i nekakve planetarne namotaje i razlike zbog tih razlicitih metala koji imaju razlicitu provodljivost... ili sto god je vec pisalo u toj hrpi nebuloznih pojmova :D
Istina je da razliciti metali imaju razlicitu vodljivost jer imaju i razlicit otpor. Obrnuto proporcionalan otpor vodica (ohm) je jednak elektricnoj vodljivosti (siemens). 1/R(ohm) = G (siemens). al opet to nema nikakve veze sa tekstom.
...al kako god, treba malo mastariti tako..... neki se mozda zainteresiraju pa krenu uciti o metalima, namotajima, elektromagnetizmu, zavojnicama, impedancije.....i tako. zanimljivo je :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.812
2.698
Weed California USA
i da je pomješao to skroz sve u vezi metala..

zanimljivo slozen tekst sa idejama i mastarijama prikupljenim na 100 razlicitih strana al fali malo tocnosti i objasnjenja :D
hrpa kompliciranih rijeci nabacanih na jednu hrpu ne objasnjavaju nista :)
to sam odmah i rekao. vise razlitih izvora nekih tekstova i tema pokusane spojit u jednu logicku cjelinu zamaskirani kompliciranim pojmovima.
translatuj ako ti se da
ich kann Deutsch lese. ich denke ich kann. :D ucio nekad davno, imam negdje i knjizicu sa nepravilnimg glagolima ahahhaha
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 420Florist

LupusHerbivor

Banned
Banovan
25.05.2018
234
824
93
Tesla je sam rekao da je najveca greska modernih znanstvenika sto pocnu pisati jednadzbe koje su u startu pogresne pa nastave praviti jednadzbe komplicirajuci se u beskonacnost. Tesla je to rekao. A zanimljivo je pogledati planete iz amaterskih teleskopa sa uvecanjem 350x itd koje su od ove godine zakonom zabranili, kao zbog spijuniranja jel.


Ne mora meni nitko nista reci. Vidim vlastitim ocima. Kazu da mjesec traje 28 dana cca. Ja ga vidim da pravi krug svaki dan kao i Sunce. A to sto pravi mjeseceve mjene je visinska razlika Sunca i Mjeseca.

Ja znam da su planete kako ih mi nazivamo, ziva bica, bogovi na koje nemamo ikakav utjecaj niti cemo ikada imati! Prejaki su za nas. Mozemo ih samo postovati ili bjezati od njih ali oni su uvijek tu. Takoder smatram da se sve siri jer je sve beskonacno i da su nekada planete tj bogovi bili puno blize vidnome polju nego danas i imali mnogo vevi astroloski utjecaj na karaktere ljudi.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.265
35.812
2.698
Weed California USA
Tesla je sam rekao da je najveca greska modernih znanstvenika sto pocnu pisati jednadzbe koje su u startu pogresne pa nastave praviti jednadzbe komplicirajuci se u beskonacnost. Tesla je to rekao.
Gdje je to rekao? Mozda je al me zanima gdje tocno. Al to nije istina da naprave pogresnu jednadzbu pa kompliciraju. Ako nesto ne ide, onda ne ide.
Postavis hipotezu, objasnis, postavis formulu i cekas rezultate. Ako formula odgovara i poklapa se sa testovima koji su se ponovili 1000 puta i nitko nije uspio pobiti, tada to postaje teorija iliti najtocnije moguce rjesenje za koje znamo.

Ono sto se moze napraviti je da formula ne odgovara testovima, sto je bio slucaj kod "dark matter/dark gravity". Formula je funkcionirala samo ako joj se umetnula "nepotojeca" varijabla i tada je formula odgovarala rezultatima. Sto znaci da je formula govorila da postiji dark matter iako nitko nije znao o cemu se radi dok nisu otkrili da stvarno postoji i moze se promatrati utjecaj. U prijevodu, postoji gravitacijska sila koju sa nazvali dark matter i nema veze sa materijom. Znaju da postoji i da utjece na ostale objekte, al to je sve sto znaju.
Tako da takve izjave da znanstvenici bacaju formule tek tako... je totalna glupost.
Sve formule i teorije su otvorene za javnost i ako imas dovoljno jaki dokaz da je nesto drugacije i ako mozes demonstrirati..... vrata su ti otvorena i ceka te nobelova nagrada. Ne bi bio prvi :D
koje su od ove godine zakonom zabranili, kao zbog spijuniranja jel.
odakle ta informacija? imas kakav link? kolko ja znam nije nigdje zabranjeno. mos online narucit sto god oces.
Mozemo ih samo postovati ili bjezati od njih ali oni su uvijek tu.
pa ono :D jupitera se mozes bojat i postovat ga u isto vrijeme zato sto vecinu asteroida privuce k sebi zbog ogromne gravitacije pa ili zavrse na njemu ili ih izbaci van suncevog sustava pa nas na neki nacin stiti od kataklizmi :D al opet nekada neke posalje u orbitu oko sunca koji pak mogu zavrsit na zemlji :)
da su nekada planete tj bogovi bili puno blize vidnome polju nego danas
zamisli koliko bi ti planeti morali bit blizu da bi bili blizi vidom polju. (za vrijeme postojanja bilo kojih sapiensa)
Ako je nas solarni sustav star 24h (metaforicki), onda mi ljudi ili bilo koji drugi sapiensi stari oko minutu na tom satu od 24h.
tako da u pogledu udaljenosti planeta..... nista se nije promijenilo vec puno miliona godina. Osim ako ti par metera simo tamo igra veliku ulogu na udaljenosti od pola miljarde kilometara kolko zemlja-jupiter npr.