Uzgoj u glinenoj zemlji - problem sa vodom!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
25.02.2015
3
2
3
38
Znači ovako - prošle godine sam našao mjesto iz snova. Davno napuštena oranica usred šumetine, obrasla nepojmljivom šikaretinom i trnjem, a i sama po sebi djelomično obrasla niskim grmljem i kojekakvim sranjima. Uglavnom mjesto je totalno nedostupno (ja sam mjesec dana tražio odgovarajuči način da dođem do tamo bez tragova) i puno sunca, no imam problem, a problem je - zemlja. Naime tlo je totalna glina, kad se smoči petvori se u ljepilo, kad se osuši pretvori se u ciglu, totalni užas. E sad, ja sam prošle godine (ne budi ljen) jedno 500 litara zemlje na leđiam dovukao, iskopao lijepe rupe, napunio zemljom, nutra bubnuo biljke i to ej sve bilo super. Kako u dubini ima nekih podzemnih izvora zaljevao sam samo mjesec dana što je bilo dovoljno da korjen uđe dovoljno duboko da nađe vodu, a i bilo ej dosta kiše. I onda nastupaju problemi - svi znamo kakva ej bila prošla godina, kiše do neba, a kako je ova moja pozicija vrlo blizu nekog močvarnog terena i sve je puno podzemnih izvora, plus glina užasno zadržava vodu, jednom kad ej krenulo padati moje su se biljke našle pod vodom! Rupa koju sam iskopao za biljke ponaša se kao kanta, napuni se vodom kompletno, a glina ne pušta tu vodu van bočno nego jednostavno ostavi korijen moej jadne biljke u nebranom grožđu, i root rot je potamanio apslotno sve moje biljke! kad sam iščupao jednu mrtvu biljku, primjetio sam da je nivo podzemnih voda valjda 10 cm ispod površine tla (kad sma kopao rupe po suhom vremenu iskopao sam pola metra bez traga vode), znači korijen je u principu cjelo vrijeme bio u vodi nakon što su oni opći potopi pali.
E sad - hoče li i ova godina biti takva, ne daj bože da bude, ali kako mi je mjesto genijalno (nemam nikaj niti približno tako dobro u blizini), ja ga doista ne želim napustiti i zato pokušavam smisliti što da napravim.
Nisam lijen i ako treba dovući ću 1000 litara zemlje samo da to obavim kako treba, no en znam što da izvedem kako bi rješio problem vodurine?
Pa me zanima ima li netk kakav prijedlog' Razmišljao sam o stavljanju biljaka u kante od 50 litara - samo to je problem ako grune sunce jer moram zaliti svaki dan, a ako odem na par dana na teren negdje ode biljka kvragu. onda mi je palo na pamet, iskopati rupu, staviti unutra veliku vreču za smeče, napuniti ju zemljom i unutra biljku, na taj način bi vodi duže trebalo da ishlapi pa bi manje zaljevao, a podzemne vode ne bi mogle potopiti biljku. Ili da nekako improviziram pa pomoču 4 daske napravim izdignuti plato i time podignem korijen u zrak kako u slučaju potopa ne bi cijeli bio u vodi?

Ako itko ima pametnu sugestiju, jako bi ju cijenio!
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
500 litara zemlje je za mnogo biljaka, nadam se da si pročitao pravilnik.
Ispada da si dobio prirodan hydro grow. U Aziji uzgajaju u močvarnim uvjetima na sličan način, usred močvara skupljaju na hrpe i prave umjetne otoke te onda na njima sade, dok im je korijenje konstantno u vodi, neznam kak to uspjeva ali biljke su izgledale perverzija.
Kao prošla godina se nemože ponoviti, jednostavno je nemoguće jer se prije prošle pojavila tolika kiša po metru kvadratnom daleke 1907, tako da to zaboravi.
Dovoljno je da navučeš recimo kubik te zemlje sa sajta u toj šikari i napraviš uzvišenje recimo širine 1 metar i dužine 20 metara, ako nemaš prostora dužinu možeš u spiralu ili kako ti paše i ona fino na tom šatro umjetnom izduženom brdašcu iskopaš svakih 1,5 metara rupe 50x50, u njih ubaciš kupovnu zemlju već zamješanu sa perlitom (ili šta god već stavljaš) i sadiš bez straha da će se prošla godina ponoviti.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Meskalito

Panamamama
Urednik
Moderator
08.10.2008
957
1.447
163
Lijen nisi ali tvrdoglav jesi . Ne voli travka glinu , mozda da uzmes u obzir neki drugi sajt ,ovde ce biti bas tesko ...
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
Rupa koju sam iskopao za biljke ponaša se kao kanta, napuni se vodom kompletno, a glina ne pušta tu vodu van bočno nego jednostavno ostavi korijen moej jadne biljke u nebranom grožđu,
ove se ne radi tako, napravio si drenazne rupe i sva voda naravno ide tu.
Davno napuštena oranica usred šumetine
potrazi ti drugi teren, da mesto valja za uzgoj ne bi bilo napusteno. ili u posude pa ne biti lenj neg zalivati kad treba
 
25.02.2015
3
2
3
38
imao sam deset biljaka točno - 5 sjemenki sam kupio, a pet sam imao od prošle godine kaj sam križao neke rane strainove, i to mi ko za vraga svih pet ispale muške :D 50 litara po biljci mi se činili čisto okej, jer sam jednom na balkonu u kanti od 50 litara uzgojio brutalnu biljku dok mi u kanti od 25 litara naočigled niej imala dosta prostora. Uvjek računam da u outdoor stavim više neg kaj mi treba, jer se stvarno svašta može dogoditi. Pretprošle godine mi tjedan dana prije harvesta veprovi podrobili skoro sve biljke, ostala mi polovica jedne...

@Power seed
ne bi ja nikad samo iskopao rupe i napunio zemljom da sam znao što me čeka - mislim da nikome nije palo na pamet da nas čeka tolko kiše i sranja! A sad več imam fobije kaj bu bilo ove godine :O Meni za kante uopče nije problem u lijenosti što se tiće zalijevanja, nego ako odem na nekakav teren i nema me 5-6 dana i to se poklopi sa ekstremnim vručinama, moglo bi mi sunce potuči biljke. To mi je u principu zadnja opcija.
teren ej napušten jer je svojedobno vojska tamo imala nekakve vježbe, i onda je sve zajedno napušteno jer se sve preselilo u novootvoreni vojni poligon pedesetak kilometara dalje.
@No Joke
ovo ti je odlična ideja! to bi zapravo baš i mogao napraviti, na taj način biljke nakon puštanja korijena mogu doči do vode, a ako sve poplavi ne budu se udavile. puno posla ali isplativo! Hvala na ideji!
Inače što se tiće toga da trava ne voli glinu, to znam i sve mi je jasno, i baš iz tog razloga uopče ne računam na zemlju sa sajta. radiej dovučem sto litara zemlje i iskopam metar duboku rupčagu koju napunim sa zemljom nego da gajim iluzije kao će biljka briljirati u glini. iako moram spomenuti da si je frend dao truda i iskopao OGROMNU rupčagu u glini, maksimalno ju usitnio i pomješao sa stiroporom i gnojivom, i dobio takvu biljku da nas je troje trebalo za izrezati ju... tako da ide i u glini, ali ne u mojoj situaciji sa podzemnim vodama.
 
25.02.2015
3
2
3
38
imao sam pretprošle godine jedan kush u tegli od 55 litara, i ukoliko ga tijekom ljeta slučajno nisam zalio jedan dan, odmah se objesio i izgledao kao da će iste sekunde krepati. makar, pretpostavljam da bih mogao bubnuti dvije boce s vodom u teglu i napraviti par rupica da im pružim lagano navodnjavanje :D
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
ukoliko ga tijekom ljeta slučajno nisam zalio jedan dan, odmah se objesio i izgledao kao da će iste sekunde krepati.
to je normalna reakcija biljke preko dana na velikim vrucinama. da si pogledao u ponoc il pred jutro video bi drugu sliku. ja sam moje znao po dve sedmice preko dana tako gledati. a mozes i neki sistem kap po kap

jbg. sad vidim naduvan da si drzao u posudi, jest malo drugacija prica, al moze kap po kap :)