Sušenje i "curing" metoda

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
SUŠENJE I "CURING" METODA

Sušenje i "zaljecivanje" marihuane je proces je od tri koraka a ujedno i zadnji da bi mogli pušiti bez da oštecujemo previše naša pluca i da bi dobili bolji ukus naših uzgojenih budova.

Sušenje Marihuane

Sušenje marihuana plodova otprilike traje 2-6 tjedana a curanje može trajati od 2 tjedna do više mjeseci. Vrijeme sušenja ovisi i o tome gdje živite. Prostori poput pustinja ce ih vjerovatno osušiti prije dok prostori tropske klime malo duže.

PRVI KORAK

Prvi korak nakon branja vaših budova je procces sušenja. To se može napraviti tako da objesite odsjecene grane naglavacke tako da listovi parnu i pokriju budove.Tokom ovog prvog koraka sušenja morate staviti grane na suho i mracno mjesto koje naravno nije vlažno sa dovoljno ventilacije. Dobro bi bilo svaki dan provjeriti budove radi pljesni i gljivica i sanirati problem ako se pojavi.Nakon što se listovi skroz objese i postanu suhi trebalo bi ukloniti najvece listove. Još bolji nacin da se skinu veliki listovi je da se skinu odmah kad ju stavimo na sušenje jer ce kasnije biti teže no to je po izboru.

Fora sa ovom metodom je da se suši polako ne prebrzo jer ako budove posušite prebrzo kvaliteta ce biti znatno slabija a i sami okus. Sušenje budova pre sporo u ovom prvom koraku nije dobra zamisao jer je velika vjerojatnost da ce se pojaviti pljesanj i gljivice. Jako je bitno da je u prostoru u kojem sušimo ventilator zbog cirkulacije zraka u samoj prostoriji(time rastjerujemo vlagu).

Nakon što ste uklonili vece listove trebali bi ponovo objesiti grancice i sušiti ponovo zato jer su budovi još uvijek mokri odnosno vlažni. Malo lišce uz same budove ostavite tako da padnu i pokriju budove.Ponovo ih stavite na taman prostor sa odgovarajucom ventilacijom dok malo lišce i površina budova na dodir nebude onako malo "krispi". Tek tada je vrijeme da se budovi skinu sa grana, taj proces zovemo "manikiranje" budova.

Kada to napravimo budovi ce biti malo vlažni ukljucujuci i njihovu unutrašnjost. Neki se mogu popušiti vec sada ali ako sacekate još dva procesa možete dobiti još ukusniju i bolju maricu.



PAKIRANJE BUDOVA

Nakon što se napravili prethodno budovi ju još malo vlažni stavite ih u papirnatu vrecicu. Dobar izbor bi bila papirnata vrecica za kruh iili voce, takve vrecice u bilo kojem supermarketu nadete. One su dobre jer nisu bojane ili sadržavaju bjelila jer to sigurno nebih željeli u svojim budovima. Stavite budove u vrecicu i nemojte je previše napuniti opet da bude mjesta i prozracno u vrecici radi prevencije pljsni i gljivica. Vrecicu nije potrebno zatvarati.Svaki dan cekirajte budove i malo ih protresite da se gore dodju oni što su bili skroz dole.nakon što smo taj postupak napravili onda ih vec možemo malo stisnuti u kompaktniju masu. Sada bi trebali biti skroz pušljivi premda je još malo vlage u samoj sredini bud-a. Napomen klime u kojima živite su razlicite tako da postoje odstupanja , dan + - .

ZALJEČIVANJE BUD-OVA

Posljednji korak je da se napravi dobar i potpun okus i najbolji dim iz budova. Ovo se može izvesti sa staklenkom ili nešto slično. Stavite osušene budove u staklenku ali ih nemojte stisnut nego ih ostavite slobodnije i zatvorite.Bitno je da se napomene da je budove u tom ranom stadiju skladištenja u zatvorenoj staklenci potrebno provjeravati na dnevnoj bazi radi pljesni i gljivica te im pustiti malo svježeg zraka(Izvadite ih ili promješajte ih malo i pospremite nazad). Taj postupak bi se trebao ponavljati otprilike oko 10-tak dana tada to otvaranje možete početi raditi malo rjeđe. Ako u ovom postupku slučajno nabasate na pljesanj ili gljivice uklonite te budove i bacite ih a ostatak zdravih budova stavite ponovo u smeđu vrečicu za kruh ili voče i ostavite na još par dana i onda možete ponoviti postupak sa staklenkom. Ovaj postupak se može ponavljati do dva mjeseca i samo da se napomene što duže čekate užitak će biti veči !!!


watercure016smallfy0.jpg



EDIT :
-pokušajte raditi "curing" metodu sa staklenkama jer pvc ili općenito plastika i papir ne upija THC.
-probajte nabaviti ako je ikako moguće staklenke sa poklopcima koji imaju gumu na sebi tako da se ta staklenka stvarno hermetički zatvori
Water curing metoda koju nam je predstavio Kolega Schlomo


evo ova metoda je gotova vidjet ću ako će biti potreba zajoš kojom .
PS: DAJTE LJUDI AKO IMATE KAKVE SLIKE VEZANE UZ OVU TEMU JAVITE NA PP DA IH UBACIM.
pozz svim aktivnim korisniicima vutre a oni to dobro znaju tko su :cool44:
 
Poslednja izmena od urednika:

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Prva liga opisano!!!

Sad nestrpljivo čekan nastavak o "zalječivanju"; to mi je definitivno jedan veliki ?
Svaka čast :icon_wink:
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
moj savjet bi ti bio da žrtvuješ hed jer pušenje tog bud-a moglo bi biti vrlo opasno po zdravlje , kažem moglo uglavnom napada respiratorni sustav u ljudskom tjelu. No ako baš hoćeš eksperimentirat možeš prebat uklonit samo zaraženi dio a ostatak bud-a pomno promatrat.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Katica

Rasta_Man

Aktivan Član
01.04.2007
50
7
0
38
Pa da ma to sam i mislio da uklonim, a nepostoji nikakvo sredstvo sto bi to sprijecilo i zanima me jos posto planiram da u ormaru susim odma do box ormara, dali se te gljivice i taj drugi hepek javlja pod nekim odredjenim okolnostima, odnosno milsim sta ih uzrokuje ili se javljaju i na naj cistijim mjestima ?
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
Uzrok mogu biti bisoka vlažnost i i ne provjetreni prostor pa čak i samooo doticanje biljki međusobno može pospješiti pljesanj i gljivice.Što se tiče tretiranja mislim da postoji nešto za prevenciju zove se "NEEM OIL" pogledaj što ti piše na wikipedia.com o tome
 

Splitsko dite

Aktivan Član
25.01.2007
179
7
0
36
Kad smo kod sušenja čuo sam da i par minuta u pećnici na 200 C isto nije loše,ali tek nakon 3-4 dana što odstoje..

jel to istina?
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
složio bih se sa kolegom brzi načini sušenja poput pećnice ili mikrovalne ili recimo fena za kosu i takvih sličnih sigurno nije dobra jer : gubi na potenciji te je okus harsh uglavno neka to bude nužda nužde :)
Inače što se duže suši i "cura" to je kvaliteta bolja.
 
25.01.2007
44
22
0
Jako bitan tekst. Ovo svakako treba na sajt i to dobro naglasiti. Svi mjeseci truda propadaju ako se susenje i curing ne naprave kako spada.

Sporije susenje = kvalitetnija trava.

Nema druge. Sve metode sa brzim susenjem se koriste samo za testiranje jacine. Okus se ne moze tako vidjeti.

Neka se grane sa cvjetovima suse 7-14 dana, polako u mracnom i suhom prostoru. Moze i ventilator ali neka bude na najslabijem i neka ne puse direktno u cvjetove.

Cvjetovi su suhi kada se grancica slomi (kada je ona suha). Zatim se
odvajaju na manje vrhove koji se stavljaju u staklenke na curing (zalijecivanje?). Tamo provode ostatak zivota :) Kada vrhove stavljate u staklenke, onda ih grupirajte po velicini. Nemojte raditi mix velikih i malih jer se razlicitom brzinom suse. U pocetku cesce otvarajte staklenke da provjetrite. Svako malo protresite staklenku. U prvih mj dana cesce provjeravajte vrhove da nemaju plijesanj po sebi. Zarazene vrhove odmah uklonite da ne zaraze ostale.

U cemu je fora sa staklenkama? Sporo susenje. Sto se sporije susi, to je okus i miris kvalitetniji. Lagano se rastvara klorofil (u secer, mislim) pa okus nije kao da pusite drač nego je finiji i ne grebe grlo.

Pravi okus i miris vrhova mozete znati tek nakon bar 5 tjedana zalijecivanja u staklenkama!

Pakiranje vrhova u PVC vrecice je looosa ideja. Ako imate mogucnosti da ih drzite u staklenkama, neka tamo i budu.

Ako ne zelite miris pokosenog sijena, onda trim napravite odmah nakon branja - prije susenja. Ako se vrhovi presuse, onda dodajte komad jabuke u staklenku da im se vrati vlaznost. Vrh ne smije biti niti prevlazan niti presuh.
 

Schlomo

Aktivan Član
26.07.2006
123
65
28
Alo alo.
Drago mi je da postoji ovaj thread o pravilnom sušenju marihuane, jer mislim da bi svatko tko uzgaja morao isprobat, da bi vidio pravi potencijal svoga uzgoja.

Imam samo par dobronamjernih misli, naravno sa svrhom da bude jasnije onima koji nisu upoznati s ovom procedurom sušenja i curinga.

Priznajem da je i mene mucilo, a vidim da i druge muci, jednostavno tesko je opisat i prevest sta je curing.
pa evo definicije sa neta

CURING:
[SIZE=-1]the process of becoming hard or solid by cooling or drying or crystallization

[/SIZE]iliti na balkanski, ja bi rekao STVRDNJAVAJNE, iako je to površan prijevod ali donekle točan, jer kako kaže zleeqovski, U cem je fora sa staklenkama?
Mislim da vec pise na par mjesta na forumu ali budem ponovio da se nalazi u ovoj temi.
I nakon 2 tjedna sušenja, biljka, tj. cvjetovi(budovi) djeluju suhi,ali zapravo nisu, jos se dosta vlage nalazi u samoj sredini.
Zato želimo napraviti curing, da bi se ta vlaga ravnomjerno rasporedila po cijelim budovim,(iz centra prema van) a posto se to najbolje postize u staklenoj posudi sa hermetickim zatvaranjem, njih koristimo.

Dobra strana je sto kad trpamo budove unutra, ostavljamo tim manje prostora za zrak, jer u tom procesu stvrdnjavanja, zrak nam je neprijatelj i zelimo ga sto manje u staklenci.

I nakon tih par tjedana, mjeseci, budovi ce vlagu ravnomjerno rasporediti, tj. biti ce ravnomjerno stvrdnut :)


p.s. Stoneru, vidim da si fotku neku trazio za curing, evo jedne, posebno slikana za tvoj thread od sušenju i curingu :)
dodao sam malo i umjetnickog duha u fotku :icon_lol:

watercure016smallfy0.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Katica and volvox

richsmoke

Aktivan Član
31.10.2006
101
5
0
1. Biljke se sushe na suhom i mracnom mjestu
- o kakvom mraku se radi? Mora li to biti 100% mrak?

2. Odstranjivanje listova
- okrenuo sam biljku naopako i odstranio samo preostale listove (vecina ih je otpala u zadnja 3 tjedna zivota biljke) uz stabiljku, a ostavio sam one manje na bocnim granama. Jel to OK?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: retko

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
ma nemora skroz mrtav mrak kao u cvetanju ali je ok staviti u taman prostor... ja porezem velike listove i okačim granice naopačko.
1.sušenje suvo taman prostor zračan ako možeš u hladniji prostoriji od 25˙C
2.medenje u teglama

jesi li spirao???
 

richsmoke

Aktivan Član
31.10.2006
101
5
0
Spirao?

Vjerojatno nisam. Kako se to radi?

Zasad sam samo odsjekao biljku, objesio je naopako, odstranio sve listove (osim onih uz cvjetove), i stavio u polumrak (tj. 12 sati mraka, 12 sati polumraka)
 

gens

Aktivan Član
20.07.2006
426
29
18
Pitanje vezano uz curing... da li staklenku staviti na sunce? Gledao sam u nekom filmu kako lik objašnjava tu metodu, ali nisam ziher da li je stavljao staklenke na sunce. Uglavnom, vlaga se kondenzira na stjenkama staklenke i tako izlazi iz vrhova... svaki put kad se pojavi vlaga na staklenki potrebno ju je obrisati, osušiti i vratiti vrhove natrag... kada se prestane kondenzirati spremno je za pušenje... e sad da ponovim pitanje... sunce ili ne?