Outdoor bez zalivanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
13.12.2005
29
50
18
Nekoliko puta sam cuo na forumu od iskusnijih clanova (Slo-Era, Sekach...) da ima slucajeva da biljku nisu ni jednom zalili a ona da se nije osusila. Koliko vas je imalo taj slucaj,
nebitno da li je biljka imala 1 ili 500 gr. samo da je prezivela? I jos jedno pitanje... Kako upotrebljavate hidrogel? Na dnu rupe, nakvasen vodom ili prah, koliko, itd....
Ja kad radim out kopam rupe krampom 0.5x0.5x0.3 m i ako je ne zalijem krajem jula i tokom avgusta barem 3 puta, nadjem zutu biljku... Plus sam radio jedan eksperiment ove godine i mislim da bi nekom bilo od znacaja. Posadio sam napolje klonove WW i blue mistic od RQS, malo je rezim svetla bio zeznut tako da su malo stagnirale, ali nema veze. Od 7 2 su posadjene u zemlju sa sajta koja nije nista narocito (hrastova suma sa jednim delom gde su mlada drveca), samo sam je malo 'razrahlio' dodavanjem stiropora. Ostale pet su u miksu pola kupovna pola sumska sa hidrogelom na dnu. Presadjene su oko 20-og jula, kada je bilo nenormalno vrelo i to plus rezim svetla ih je dodatno usporio. Ali od svih 7 najvece su one dve bez hidrogela i bez kupovne zemlje... Samo stiropor da rastrese zemlju i nista drugo. Ostale su zutile tokom celog ciklusa i hranio sam ih i zalivao ali nista od toga nije ispravilo zutilo... Tako da sledece godine za out nosim samo: stiropor, agrarni krec, malo glistenjaka, hidrogel i stajsko djubrivo, bez hektolitara zemlje koje inace nosim. Plan: razrahliti zemlju da koren moze da probije, na dno djubrivo i hidrogel, i naravno sto vece rupe... Bez kupovne zemlje samo malo glistenjaka i humusne kiseline da da zivot zemljistu, i to je to braco... To i vama savetujem... Kakva tera magma i plantela... Nemam nista protiv ali su ljudi sadili i pre teramagme i plantele... samo humus i zemljiste gde raste hrast, brusnica, borovnica i kopriva... sve to nadjite na sajtu a 300 litra zemlje koje sam nosio je sad proslost. Pozdrav i stay high!
P.S. zna li neko gde mogu da nadjem dolomitni krec u tuznoj Srbiji? Ili bilo kakav krec koji mogu da koristim kao PH buffer?
 

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
pa u neku ruku je logicno da su ove dvije najvece narasle. nisu imale hidrogel kao fizicku prepreku i korijen se probio dublje u zemlju u potrazi za vodom. veci korijen natjera biljku na bujniju vegetaciju.
ali nije pravilo,neki su koristili hidrogel i dobivali jablane od biljki.
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.797
188
somwhere over the rainbow
Prvo i osnovno pravilo je ogromna rupa i kvalitetno pripremit zemlju.

Vermikulit je tvoj prijatelj. i ogromna rupa...ja sam u svoje stavio o velike vreče sa odrezanim dnom, izbušene sa strane, malčiranje po vrhu cijeli grow...slama, trava, lišće...


2sb0axf.jpg
 

Tarzan

Aktivan Član
31.05.2013
3.999
6.425
298
109
The Mighty Jungle
ja isto nisam ni jednom zalio, nit imam ikakav hidrogel,,ali moj sajt je pun vegetacije i visoka je vlaznost pa moze bez vode, ali da sam posadio na nekoj livadici bez vegetacije i na direktnom suncu cijeli dan, bila bi druga prica i leđa bi mi se iskrivila vec kolko bi vode nosio :D sve je do mjesta na kojem se odlucite posadit,,

@smak420 kakvo prvo i osnovno pravilo ogromna rupa?? ako je zemlja na sajtu kvalitetna i prozracna iskopas rupu velicine kalića kad presadujes i to je to,,ako je zemlja losa onda se slazem s tobom, ali ima i dobre zemlje,jako dobre zemlje ;) i biljoza ti je super
 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.797
188
somwhere over the rainbow
Kvalitetan mix, odnosno velika količina njega duže drži vodu. Zbog toga sam napisao da je kao prvo i osnovno. Znaci mix mora imat svojstvo apsorbiranja i zadržavanja vode :dada

Tko ima mogučnost kupiti vermikulit i kokosovu zemlju, pomješat sa kvalitetnim supstratom...povečao je mogučnost apsorbcije vode, a istovremeno drenaža je ok..korijen prodire DUBOKO!

E da..seedlenge i dio vege je poželjno odradit indoor...bar 2-3 tjedna dok se ne ukorjeni biljka..kasnije lako ide..

Ven..slažem se sa tobom, bez vode nema života, ali ovako bar dobijem par dana više između zaljevanja,
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.797
188
somwhere over the rainbow
E da...UREA

Dušično gnojivo, ima svojstvo "hlađenja i hidriranja" zemlje....posuti po vrhu okolo biljke

Naravno ako biljka je vec razvijena, ali nije žestoko gnojivo i nebi trebalo zaebat stvar ak znaš šta radiš

Uglavnom super stvar za suhu zemlju koja ima problem sa držanjem vlage
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Crta_Belog
13.12.2005
29
50
18
Sharp---> Ne, nije. Rupe su duboke, a presadjene su oko 20-og jula, tako da hidrogel su iskoristile, jer posle presadjivanja sam zalio tek posle 2 nedelje, tako da su sigurno one iskoristile hidrogel i nisu imale nikakve prepreke... Razgovarao sam sa ljudima na stranim forumima odavno, i cak su i oni to primetili... Biljke u 'native' zemlji bolje rastu, jer je zemlja sa sajta ista kao u okolini, i samim tim moze vodu i vlaznost lakse 'dovuci' preko 'vick' sistema. Inkorporacija kupovne zemlje sa zemljom sa sajta zbunjuje mikroorganizme, kojima treba vremena navici se na novo staniste. Posto radim organiku, mikroorganizmi su bitni za moje out operacije i nastojim ih hraniti i omoguciti im mikro-klimu pogodnu za njihov razvoj. To je jedino logicno objasnjenje... Zemlja na sajtu je pripremljena istog dana kada su i presadjene tako da mikroorganizmi nisu imali vremena prodreti u zemlji poceti lagano razlaganje...
Smak---> Da, da upravu si. Kopam i ja VEEEElike rupe, ako ne duboke bar siroke koliko treba... Poznato mi je to, ali to nije slucaj ovde.. Imale su one zemlje i vise nego sto im je potrebno...
Bogeyman---> Znam, na tebe sam i mislio... I ti si nekoliko puta ponovio da ne zalivas... Znam da si u mojoj zemlji, na velikoj ravnici :D ... Kako je vreme druze jula i avgusta kod vas? Jel ima bar malo kise?? Kod nas je takva klima da se padavine povecevaju s nadmorskom visinom, tako da bi kod tebe bila prava susa, ako se vodimo tom logikom.... A ti imas drugacija (povoljnija, bolja) iskustva, i drago mi je zbog toga...
Smak---> Moramo napraviti eksperiment (to cu uraditi sledece godine i predstaviti ovde, kako bi svi videli rezultate i imali koristi) sa koriscenjem koko supstrata. Mada nemoj biti siguran da je on dobar toliko za out. On se najvise koristi za soilless sisteme, jer ima veoma veliku moc apsorbovanja vode. ALI, kad udare suse, koko ce u nameri da apsorbuje vodu, isusiti biljku, stvrdnuti medijum kao kamen, i lagano je ubiti... Opet kazem, napravicu eksperiment sledece godine...

Jedan eksperiment koji cu SIGURNO odraditi sledece godine: Posaditi automatike 10-og aprila, presaditi ih prvog maja u out. Jun je najkisovitiji mesec u godini u Srbiji, a i maj je poznat po kisama... U tom vremenskom razdoblju builjke ce dobijati i sunce i vodu sa neba. Mozda ce potraziti pred kraj juna pocetak jula vodu, i sledeca poseta sajtu je harvest... Mislim da je to jedan od malo nacina za sadnju sa najmanjom nasom intervencijom... Jos jedan od nacina je saditi rane sorte, na istom prioncipu, samo sto ce one mozda traziti vodu 3-4 puta, dok zavrsavaju od sredine do kraja avgusta... Pored ova dva eksperimenta odradicu jos jedan a to je sadnja automatika, polu-auto i foto periodne genetike na visim nadmorskim visinama. Meni je poznato u vojsci dok sam bio, da na planinama se smenjuju 6 godisnja doba za sat vremena... Sto je vrlo bitno za 'no-maintenance' sadnju... Sva tri eksperimenta cu dokumentovati na forumu. Jos jedna bitna stvar kod sadjenja i pripremanja za out. Klijajte i sadite biljke u pocetnim fazama u visokim kontejnerima. U toku rane vegetacije koren ide na dole i razvija jaci korenov sistem u potrazi za vodom. U toku pocetne faze minimalno zalivati biljke kako bi koren isao prema dole, ili ih zalivati odozdo sistemom 'vick'. Rupe u outu trebaju po pravilu biti uske a duboke, jer je tako koren zasticen od spoljnih uticaja (sunce, vrelina i voda) a vodu lakse nalazi na dubini, i plus je biljka stabilnija. Kod presadjivanja biljku zatrpati do prvog para pravih listova, kako bi u samom startu koren bio na velikoj dubini... Tako se sade i velika drveca, u velikim kontejnerima i na dubinama, da bi mogla da prezive pocetnu fazu bez ljudske ruke...
Drago mi je da se froum razvio iz pocetne faze u ovu... Ja sam u igri preko 10 godina, clan sam na forumu od najranije faze, i mogu videti da se ovaj forum, po znanju clanova i sadrzine operacija, moze meriti sa najboljim stranim forumima i toga se trebamo ponositi a ne stideti! Pokazimo strangerima kakva vutra se sadi i vari u nasoj staroj bivsoj jugi! Pozdrav drugari!
 

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
ahaaaa, a ja konj mislio da se hidrogel koristi da bi vodu(pri zaljevanju) zadrzao sto duze blizu korijena ili to radi vermikulit. nisam znao da biljka apsorbira hidrogel. inace ne koristim ga pa nisam obracao paznju. ali friski sam grower,tek treca sezona grovanja.My bad.

ovo sa inkorporacijom zemlje se potpuno slazem stobom.dok se korijen privikne na novi grow ambijent , biljku napadne stotinu stetocina.nerijetko ju pojedu legendarni puzevi. za usporedbu, da recimo bebu od 2 mjeseca,kojoj je majka presusila(nestalo mljeka),pocinjes hraniti kozjim ili magarecim mljekom(ako ti novak djokovic prepusti koju litru hehehehe), rezultat je ....pi.darija.

vick sistem navodnjavanja ::: jel to kap po kap ili....
ja sam isto experimentirao nesto sa organikom,cak i u polu indor-outdor growu.koristio samo chickenshit.
kopao rupe razlicitih velicina i ukopavao biljke do prvih internoda.kad bi biljka narasla na oko pol metra,cviknuo bi iste pa bi napunio zemljom tik do drugih internoda.
nesto sam dokumentirao https://www.vutra.org/topic/8705-outdoor-presadjivanje-my-way/ ali mislim da je malo sbrda-sdola napravljeno pa....nista veselimo proljecu
k4jFHF2.jpg
 
09.10.2013
28
49
18
Sledece godine planiram svoj prvi outdor i nasao sam jedno mjesto u kraju gdje sam rodjen i gdje sam zivio do rata (60 km od mjesta gdje zivim) to je jedna mjesna zajednica u kojoj nema puno povratnika . Sajt bi bio u sumi oko 5 km od bilo kakve ljudske tvorevine (kuce,putevi,dalekovodi,predajnici....) Posto ne bih dolazio na sajt cesto i nema izvora vode u blizini napravio sam svrdlo precnika 20cm s kojim bih izbusio rupu nekih 60 cm te dodao u zemlju vermikulit i perlit. Zanima me vasa preporuka za dubunu busenja rupe , posto mogu izbusiti do 1m ako nema prepreka. I planirao sam da zakopam jednu bacvu od 50l u zemlju koja bi skupljala kisnicu. Kontam svakih 15 dana zaliti 3 bilkje sa 8l vode . Dali bi uspjele prezivjeti takve uslove sa toliko vode?
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Nadovezao bi se na sami početak teme oko preživljavanja biljka,to je dosta relativno nismo svi u istom kraju ne growamo svi iste sorte ne radimo svi istu pripremu nemamo svi isto zemljište i samu texturu.Teško je reći,ja sam uspio i ti češ jer to nemora ni blizu biti tako.
U lici npr biljke mogu preživjeti bez zaljevanja dok recimo u mom kraju nemogu,ja kad nebih zaljevao 7 i 8 mjesec pozdravi se sa svim dok recimo Power uspijeva bez zaljevanja ajmo reć uopče,tako da mi je sama ta rasprava pomalo vrtnja u krug.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
to stoji jack, ja sam ove godine moju durbanku zalio samo jednom a bilo je godina kada u outdooru nisam zalio ni jednom sem odmah nakon presadjivanja, fakat da zalivanje zavisi od gomile faktora, tako da je bitno gde se sadi, to sto pricas
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Ima godina,naprimer lani je bila extra suša i tesko je bilo odraditi bez zalivanja na kraskom tlu.Nijebilo pomocini sa agrogelom,vermukulitom....Naravno da kad ides pobijati kolce i cistitsbiljke poneses i vodu.
 

golub mira

južno od mjesta gdje sjevera nema
27.05.2013
442
2.022
163
peti element je napisao(la):
kod mene se pokazalo da 5 i 6mj imaju dosta vlage,ali zato 7 i 8.mj se mora zalijevati ako se racuna sa ozbiljnom biljkom na kraju.
ja sam bio isto u strahu za svoju biljku jer sam morao na put kad su bile najveće žege, od 1.7 -15.8.
Van sam ju presadio negdje oko 3.5 i do 1.7 sam ju derao samo sa Slavolom i zaljevanje i folijarno, biljka se je za ta dva mjeseca od Slavola dobrano razvila, korijen otišao dosta duboko.
Kad sam morao na put napravio sam malu pripremu za narednih 45dana bez kapi vode.
Oko biljke sam pažljivo otkopao površinski sloj zemlje nekih dobar pedalj i zemlju pomiješao sa vermikulitom, zalio sam je sa 30l vode, oko biljke debeli karton dobrano namočen, pa na karton opet zemlja, pa na zemlju još jedan debeli karton namočen vodom, pa preko tog kartona opet zemlja i na sve to nabacano hrpu mokre slame.

Kad sam se vratio sa puta, na biljci sam primjetio možda 10-tak osušenih najvećih listova a biljka je vrištala od zdravlja mada je teren jako suh inače.
Na kraju mi je biljka dala oko 620gr suhih hedova, vjerujem da bi bilo i bolje da nisam morao na put a možda i ne bi.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Falket and sharp