Oprema - razmena informacija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

power101station

Aktivan Član
27.04.2011
171
883
93
40
Jel moze neko preporuciti dobar termometar/vlagometar u Hr a da nije preskup neki link mozda? Ako moze odogovor od nekog ko ga ima i da provjereno dobro radi. Hvala unaprijed.
 

wraaa

Banned
Banovan
04.06.2015
4
1
3
35
Sweden
Pozdrav svima.
dali moze neko da mi pomogne oko svetla LED Panel SunBlast COB 400W. dali ima neko iskustva sa tim svetlom i dali je ono dovoljno za box 100 x 100 x 200?
ili da se drzim hps-a?
 

COM5

Grow, Smoke and Chill
02.10.2020
520
2.052
163
31
Hrvatska
Mislim da ti je ovo video sa objašnjenjem. Koliko sam skuzio on ima neku internu memoriju pa kad se spojis sa mobitelom onda mozes ocitat povjest ali provjeri jer nisam gledao video
 
  • Sviđa mi se
Reactions: svejedno

Marven

Aktivan Član
16.02.2019
171
1.171
143
35
Poštovani forumaši, trebam savjet iskusnijih growera.

Za sada sam imao dva growa uz Zelenka kao mentora (jedan i pol realno, zadnji grow sam morao kompletno uništiti 28 dana prije berbe). U boxu 80x80x180 sadio sam 3 automata u 19l fabric potovima.
Poslije nove godine napokon krećem opet, prvi puta ići će 2 fotoperiodne Sensi Skunk #1 u zemlji Growmix, opet obavezno uz mentora kada dođe vrijeme.

Hempatia ima blagdanske popuste, pa razmišljam malo ima li smisla da kupim 2 fabric pota od 25 litara ili da sačuvam novce i iskoristim potove koje imam od 19l?
Želja mi je lst, scrog i ostale tehnike da popunim tih 64 cm2.

Hvala puno na savjetima.:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Grona

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.355
258
Molim savjet,

jel je ovo najobičniji termostat, koji mi može uključiti/isključiti grijalicu da drži zadanu temperaturu? Kinu još čekam, ovo mi nije skupo, naručio bi i ovo.


I da, @COM5 - kod tebe sam vidio da imaš wifi kontroler.

Nemam previše iskustva sa takvim stvarima, no imam ideju da bi htio u boksu neki centralni sustav preko wifi-a koji mi može očitati temperaturu, vlagu, ali da na sebi ima i relej za uključiti/isključiti grijalicu ili neki dodatni potrošač.
Imaš kakav prijedlog, tu u obzir dolazi ebay i Kina, nije mi hitno, to gledam na duže staze?

To bi bilo ovako nešto?


Ili ovaj drugi - ovaj je odvojeno utičnica i senzor.


Još kad bih mogao kakvu eksternu kameru spojiti, e to bi bilo super, iako za kameru gledam neki rabljeni mobitel na wifi i u boks.
 

Сјај

Oбаока оkа око
Poznanik Foruma
27.11.2015
941
5.997
233
Шчбћа
jel je ovo najobičniji termostat, koji mi može uključiti/isključiti grijalicu da drži zadanu temperaturu?
Ovo je termostat sa kapilarom koji prekida/uključuje strujni krug. Sonda/kapilara se fiksira za rashladno/grejno telo kome želimo regulisati temperaturu a čini mi se da ti želiš regulisati temperaturu boxa pa mi je logičnija primena sobnog termostata za T.A. peči umesto ovog koji ti želiš kupiti. Koliko vidim iz specifikacije, histerezis je oko 3°C što znači da kad dostigne zadanu temperaturu npr. 23° C prekida strujno kolo, da bi se ponovo aktivirao kada temperatura padne za oko 3° C.
Mišljenja sam da je ovo loš izbor mada sačekaj još nečije mišljenje.
Screenshot_2021-01-12-11-17-36-614_com.android.chrome.jpg IMG_20210112_115103.jpg IMG_20210112_115639.jpg
Edit: sad gledam specifikaciju termostata za TA peć, ovaj trpi 10A, znači maximalno 2kW, pitanje je snaga grejalice, možda i nije dobro rešenje.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Trulyo

COM5

Grow, Smoke and Chill
02.10.2020
520
2.052
163
31
Hrvatska
Ej,

Ja sam davno tek kad sam krenuo uzgajat išao sebi napravit remote control all in one rješenje jer nisam često kući, pogotovo u sezoni. Taj moj prvi grow je bio balkonski i htio sam da mogu pratit temperaturu zraka, vlagu zraka, vlagu zemlje i navodnjavati biljke. To me je stvarno poslužilo dobro ali sam skužio nakon toga growa da voda koja stoji mijenja ph vrijedost pa da nije dobro zalijevati sa vodom iz kante. Isto tako sam skužio da senzori za vlagu u tlu ne rade dobro jer korodiraju nakon 7 dana. Trenutačno u boksu koristim senzore vlage i temperature te releje za rasvjetu i ventilatore.

esp8266.jpg Znači za spajanje cijelog sustava na WiFI koristim ESP8266 modul. To je jednostavan elektronički modul koji u sebi ima single core procesor od 80 do 160 MHz i 32kb memorije za program. S obzirom da je ovaj modul malen i zahtjeva napajanje od 3.3V lakše je uzet modul sa "proširenom" pločicom koja podržava napajanje od 5V preko micro USB porta. Isto tako sa ovom proširenom pločicom je lakše spajati dodatne uređaje. Ta pločica je na drugoj slici.


esp8266 modul.png Znači kada krenete radit sa ESP8266 morate ga spojit na Wifi tj. programirat ga da se spoji na wifi mrežu. Da se razumimo ovi mikrokontroleri imaju očajnu WIFI vezu (spora je nekih 10mbps maks) ali je i loš signal. To se može rješit tako da se prilemi jedan otpornik i doda se vanjska antena ali zahtjeva precizno lemljenje.
Moj koncept rada jest da na ESP8266 spojim senzor za temperaturu i vlagu te releje koje kontroliram. Ovi senzori su poprilično jeftini ako ih naručujete kod kineza ali preporučam da ih naručite više komada jer često dođu neispravni. Isto vrijedi za releje koji rade na nominalnom naponu od 5V ali ESP8266 radi na 3.3V tako da ih naručite više komada od kineza jer neki neće radit (uopće ili na 3.3V) ali dosta njih hoće radit bez problema.
dht22.jpg Lijevo na slici je senzor temperature i vlage. Ima ih više vrsta ali 2 najbitnije su DHT11 i DHT22 senzor. Cijenom su tu negdje ali glavne su im razlike u performansama.
DHT11 senzor mjeri vlagu od 20-80% sa točnosti od +-5% i temperaturu od 0 do 50°C sa točnosti od +-2°C. Isto tako rade na 1Hz tako da se očitanje može uzeti svake sekunde.
DHT22 senzori su bolji jer mjere vlagu od 0-100% uz točnost +- 2-5% i temperaturu od -40 do 80°C uz točnost od +- 0.5°C. Problem je što rade na 0.5Hz frekvenciji tako da možete uzeti očitanje svako 2 sekunde (u praksi malo veći razmak između očitanja). Oni se spajaju na digitalni ulaz ESP8266 te se u skripti stavi da se uzima temperatura i vlaga svakih npr. 1 minutu to je najpraktičnije. Vjerovali ili ne DHT22 senzor je veoma točan te napram neke profesionalne weather stanice rade veoma dobro (rezultati se većinom ne razlikuju).

relej.jpeg Za kontrolu ventilatora i rasvjete koristim ovakve releje koje naručujem isključivo od kineza. Kod nas ih isto tako ima kupit ali su kineski realne cijene i trebate ih kupit viška jer se često dogodi da budu dead on arrival. Računajte na to da ovi releji imaju maksimum od 10A na 250V znači maksimalna snaga uređaja koje možete spojit na jedan relej je 2500W! Preporučam da stavite više releja koji kontroliraju više uređaja jer smanjujete point of failure.


Sada možete sve to napravit da radi automatski ali vam preporučam da to tako ne radite. Ono što ja radim jest da ovaj mikrokontroler ESP8266 koristim samo kao router podataka između boxa i interneta. Na internetu sam napravio mini aplikaciju koja prima sve podatke od ESP8266 (svako 30 sekundi) te sprema te podatke u bazu podataka. Isto tako da web aplikacija (jedostavna PHP aplikacija) kontrolira ESP8266 tj. govori mu kada da upali ugasi svjetlo i što da radi sa relejima. Za ovako nešto napravit trebate imat znanje programiranja za Arduino kao i PHP ali to nije problem. Na ovaj način ste elimirali problem nestanka struje jer ESP8266 ne može (bez da ga spojite na bateriju) držat točno vrijeme ako nestane struje.

Ja svakako trenutačno radim reprogramiranje aplikacije pa mogu postat idući tjedan kako sve to radi i napravit upute za one koji žele napraviti ovako nešto. Moram isto tako napomenuti da možete spojit npr. više senzora temperature jedan na pod boxa, drugi u krošnju, a treći van boxa pa da pratite stalno situaciju. Isto tako možete u web aplikaciji napraviti grafikon parametara koji će vam npr. prikazivate stanje vlage i temperature kroz 7 dana ili kroz zadnja 24 sata.

Što se tiče kamere za to se može koristiti malo napredniji mikrokontroler ESP32 koji ima dual core procesor od ~200MHz. Ima posebna verzija ESP32-CAM koja u sebi ima ugrađen slot za kameru (i većinom dođe sa kamericom). Ja sam radio live streaming sa ovim mikrokontrolerom ali imaju velikih problema sa naponom i disperzijom temperature - uređaj se ugrije pa bloka streaming i nema mu pomoći nego fizički ga isključit iz struje i uključit ponovo. Ono što se recimo može napraviti sa ESP32-Cam jest da se u njega spoji microsd kartica na koju će se spremati slike svako minut ili par minuta od kojih onda možete napraviti timelapse.

Evo kako esp32-cam izgleda. Jedna slika je kod mene na stolu dok sam pokušavao shvatiti zašto blokaje nakon nekog vremena, a druga je slika sa interneta.
ESP32-CAM.jpg ESP32-CAM2.jpg

Ja svakako radim reprogramiranje svojih aplikacija pa kada dovršim (negdje kroz sljedeći tjedan najvjerovatnije) budem objavio kod i upute za sve kako radi tako da možete i sami sebi to namjestiti da radi.
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.355
258
@Sjaj očiju Da, tako nešto meni treba. Meni je grijalica van boksa dakle grijem si prostor gdje je boks. Grijalica je 2000w, ali je na 1250w sasvim dovoljno da radi, jer u sat vremena digne od 1C do 13-15C.
Mislim imam dva načina - prvi je da imam termostat u boksu koji pazi na temperaturu dolje na dnu boksa, i recimo u vegetaciji čim padne ispod 20C - pali vanjsku grijalicu. To mi ima najviše smisla, jer planiram (kao i do sad) u svom LED panelu imati dodatnu 100w sijalicu da odozgo grije, i ispuh će biti dosta blizu upuha (u ovim hladnijim danima i u vegetaciji), tako da će kružiti dio topline od panela. Po toj logici u 20h dana grijalica neće puno raditi, dok u 4h mraka nema grijanja od panela, samim time bi se palila grijalica.

Drugi način je da sad u vegetaciji zagrijem prostoriju na 20C, namjestim termostat na grijalici i da ona sama sebe održava tak oko 20C. To mi se ne čini loše, tu nebih morao imati u panelu ovu žarulju od 100w za grijanje, čist dosta bi bilo tih 20C od prostorije + led panel.

Međutim to je sve teorija. Danas ću testirati drugi način.

U biti zadnji način mi je da probam vidjeti (i to ću testirat) da li je dovoljno da se svakih sat vremena grijalica uključi na 15 min da održava temperaturu, pošto je prostor dobro izoliran.

Čekam ovo, nikako da stigne.


@COM5 puno hvala na detaljnom pojašnjenju, ali iskreno nemam volje niti vremena da se puno bavim sa tim slaganjem, trenutno sam više da kupim gotovi uređaj na koji mogu priključiti recimo vanjski termostat, grijalicu itd, i da sve odmah šljaka.
S tim da sam se sad sjetio da mi je boks daleko od wifi-a, tj cca 10m od granice hvatanja. Moram razmisliti i o pojačivaću signala.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: COM5

COM5

Grow, Smoke and Chill
02.10.2020
520
2.052
163
31
Hrvatska
Da ako je toliko daleko moraš imat neki pojacivac signala jer nece ti hvatat wifi. Ja se svakako sa ovim zezam ovih dana pa budem stavio tutorial na forum kako se to radi.

EDIT:

Baci oko na podno grijanje da ga staviš na dno boksa i na rubove boksa pa ga pališ na tajmer ili na termostat možda je dobro. @serviser mi je poslao ovaj link kaže da je dobio za 30€ i grijač i termostat pa se isplati pogledat https://podnogrijanje.ba/kategorija...odnogrijanje.ba/kategorija/grijac-za-laminat/
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.355
258
Meni je sad u prostoriji 1-5C. Zelim bas zagrijati prostoriju i tako da cirkulira zrak kroz boks.Podno bih vec uzeo da je recimo boks u podrumu gdje je 10-11C stalno.
Danas spajam panel, palim grijalicu da vidim malo sta ce se dogadati i kako ce raditi, stigao mi vent jucer. Tako da za vikend mislim da vec menke budu u zemlji. ::listomahanje::
 
  • Sviđa mi se
Reactions: COM5

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.355
258
Ne, obicna sijalica 100w cuda radi, a kosta pola eura. smiley9934

Gledao sam grijace mreze,ma nemas kvadrata ispod 500-600kn.Preskupo.
Prije bih uzeo foliju za terarij, ali opet napominjem da je prostor hladan, tesko da bi sta pomoglo.

Samo da uhvatim rutinu sa grijalicom i to je to.Bude malo troska struje prvih mjesec dana, no sve je to zanemarivo s obzirom na moguci dobitak...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: COM5

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.355
258
Ma kakvi,panel je na 0.75mm2, to ti je drzi cca 12A opterecenja.

200w LED panel plus 100w sijalica. Dakle malo vise nego 1A.

Grijalica tvornicki ima 0.75mm2, a 2000w je maks.

Maksimalno bi mi potrosnja bila 1500-1600w ako bi grijalica radila, to je 8A, a instalacija je na 1.5mm2.