Marihuana i epilepsija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Do sada nije publikovana ni jedna kompletna studija ali je dokazano da marihuana zaista može da ublaži epileptične napade. Marihuana ima antikonvulzivna svojstva što znači da može da spreči nesvesno grčenje mišića. Smatra se da marihuana kao što može da spreči epileptični napad, ako se uzima u velikim dozama, pogotovo oralnim putem, može i da ga izazove. Prema tome u tretmanu epileptičnih napada marihuana se konzumira isključivo pušenjem u malim dozama.


70-ih i 80-ih Dr. Paul Consroe sa univerziteta u Arizoni je izvršio veliki broj eksperimenata nad životinjama tako što je koristio posebne komponente koje se mogu naći u marihuani kao što su cannabidiol, thc... Zaključio je da se efikasnost u tretiranju epileptičnih napada postiže samo korišćenjem kombinacije svih komponenti odnosno upotrebom cele biljke.

1975. godine u časopisu "Journal of the American Medical Association" je izašao članak o mladiću na koga nisu delovali klasični lekovi (phenobarbital i phenytoin odnosno Dilantin) jer je imao po jedan veliki napad na svaka dva meseca pa je sa 22 godine počeo da puši od jedne do pet marihuana cigareta dnevno, takođe je nastavio da koristi prepisane lekove i sa 24 godine napadi su potpuno prestali.

1980. godine u časopisu "Pharmacology" je pisao o studiji sa 16 pacijenata koji nisu dobro reagovali na standardne lekove. Osam pacijenata je redovno primalo cannabidiol dok je ostatak primao placebo u kombinaciji sa standardnim lekovima. Od onih koji su primali cannabidiol, tri se potpuno oporavilo, dva parcijalno, dva malo i jedan nije pokazao nikakav napredak. Od ostatka koji su primali placebo samo jedan se primetno oporavio. Zaključak je da je cannabidiol efikasan u kombinaciji sa standardnim lekovima za tretman epilepsije.

Još neka istraživanja:
http://scholar.google.com/scholar?q=anticonvulsant+thc+epilepsy

izvor: www.zion.co.yu
 
26.12.2007
15
2
0
37
e ljdi nisam se javljao mesecima :)))) ..... i dalje sam onaj stari greeeen boy .......ali, moja devojcica nema vishe epilepsiju kako ???? bila vamo kod jednog dr on joj da lekice ona (pije) ode kod drugog dr on joj kaze shto si pila te lekove evo ti drugi lekici ona (pije) itako ......... u krug .... ali kazem ja njoj pshto je bila skroz sjebana od tih : xalola,diazaa, benkica, lexiljuma itd... da pretan sve da pije shto ona posle nekog vremena i uradi ...vec skoro pola godine nema nijedan epi napad ali zato vari kao smuk :))) zato drugari samo rolicajte !!!!!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: TataVutric
18.02.2010
18
2
3
33
Ovako.. Imam 18 godina.. Moglo bi se reći da imam blaži oblik epilepsije. Dosad sam imao 3 napadaja, prvi sa 13 godina, nakon kojeg sam počeo uzimati lijekove, drugi i treći sa 15 godina. 3 godine sam već miran. EEG mi je uredan. Uzimam Depakine Chrono 1500mg (Natrijev valproat,jel) i nisam nikad pušio vutru. Na internetu sam istražio slučajeve vezane uz epilepsiju i marihuanu i vidio da je vutra pomogla mnogim osobama po pitanju epilepsije. Namjeravam ovih dana s frendovima duvat. Zanima me da li duvanje može negativno utjecati na moje probleme s epilespijom?
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Na žalost mislim da nema nikog dovoljno stručnog na sajtu tko bi ti mogao kvalitetno odgovoriti na to pitanje, pročitaj si ovu temu za mali insight, ali teško da ćeš na nešto konkretno i čvrsto naić
 
01.10.2010
1
2
0
32
ja sam novi ovdje i apsolutno sam morao komentirati ovu temu. epilepsiju imam vec 4god, dijagnozu su mi postavili na temelju 2 napadaja u razmaku od mjesec dana. napadaji su grand mal. depakine chrono je moj otrov, a doza 1000mg, koja pada sa svakim novim pregledom. ne znam sto bi reko da me netko pita da li mi marihuana pomaze ili steti epilepsiji, ali cu ispricati neke svoje anegdote. na redovitom pregledu svakih 6mj, JEDNOM mi je doktor reko da imam najbolji eeg nego ikad prije, a smijesna stvar je sto sam se dan prije napusio ko svinja. ne obicavam to raditi jer se bojim da ce se vidjeti na eeg-u pa ne pusim par dana prije kontrole, ali moram reci da je on te nalaze pohvalio! poslije drugog napadaja dobio sam terapiju i od onda vise ih nisam imao pa moram reci da se cini da lijek pomaze, ali sada, nakon par god dogodi se da vrlo cesto, slucajno ili nekad namjerno preskocim dozu otrova, ali ne i dozu blazene biljke. i moram reci da nikad nisam imao problema. od napadaja vise niti n!! posto lijekovi nisu napravljeni da izlijece epilepsiju, nego umanje mogucnost dobivanja napadaja, cini se da mi zapravo trava pomaze. ne bi htio da se netko povede za mojim primjerom i odustane od lijekova, a nastavi s travom jer moze biti vraga!!! ali moram reci da mi se cini da meni trava pomaze i biti ce mi drago ako se netko pronade u mom primjeru. drago mi je da jos ljudi barem POKUSAVA pronaci konacan odg na pitanje "epilepsija i marihuana".
 

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
i evo dodatak
http://www.epilepsy.com/node/481932#comment-1033202

svjedočanstva dosta ljudi....
 
21.10.2010
1
0
0
34
pozdrav svima :D ja sam novi na ovom forumu i imam jedno pitanje vezano bas za ovu temu. Naime kao djete od 3. godine sam dobio epilepticki napad i od onda sam bio na raznim lijekovima, cijeli zivot sam moro izbjegavat alkohol a bojao sam se i pusiti marihuanu upravo zbog tih "zlih" prica. Sada imam 20 godina i u zivotu sam imo samo jedan napad onaj u 3. godini . Trenutno pijem tegretol carabamazepinum 200 mg 1/4 tablete , terapija mi je na pocetku bila tegretol pola tablete i rivotril cijela tableta pa me sada zanima ako budem u prilici zapaliti jednu da li ce to imati ikakvog utjecaja na moju terapiju tegretol posto nikad dosad nisam probao i ne znam kako je to a bojim se da mi se sta ne desi.
 
06.06.2010
43
1
0
37
BAš sam malo čito o tome,izgleda da žiža stvarno čini čuda u tom pogledu.Pošto thc po svojoj strukturi nije alkaloid,nego je najsličniji jednoj od neurotranzmiterskih tek. ,rijetko se može dogoditi da mozak zašteka zbog kombinacije lijekova i trave ali ipak se može dogoditi pa je bolje ne miješati.To se ne događa direktno zbog tih dvaju supstanci nego zbog neurotranzmiterske neravnoteže,znači ima previše nečeg što stvara tu neravnotežu.
Svakako je najbolje pitati neku stručnu osobu ako si baš cijeli život na tim lijekovima,ali bolje ne svog doktora,možda na nekom od takvih foruma na mreži.Sretno!
 
22.05.2011
4
0
0
35
Pozdrav svima,imam epilepsiju(Grandmal) već više od 10 godina! Pijem lijekove,ali se uvijek napadaji vraćaju(barem 2 puta mjesečno)! Povremeno i duvam ali ne stalno pa nemogu reći da baš pomaže. Ako mi može netko reči vlastito iskustvo bio bi jako zahvalan!
 
22.05.2011
4
0
0
35
Ja isto imam epilepsiju(Grand mal)! Isto pijem depakine chrono ali ja pijem 300mg. meni se također dogodi da zaboravim svoju dozu "otrova" i ako ne popijem 2 dana za redom dobim epi napadaj! Duvam malo (2 puta mjesečno)! Ali sada budem malo pojačo dozu nakon što sam pročitao tvoje iskustvo! Ništa mi drugo ne preostaje osim alternativne medicine koja se pokazala kao najbolja!!!
 
04.06.2011
1
0
0
38
MOJE ISKUSTVO

prije 2-3 dana popijem tablu (10kom rissar/risset) tableta, dozivim epi napad, zavrsim u hitnu na ispiranju i infuziji.. vratim se kuci opet epi napad, samo zesci.. iskrivio se, jedva ziv, samo mogu gledati i truditi se da sto prije zaspem, jedina pomoc! proslo je to hahu, juce zapalim joju, dvije.. kad eto ti opet sve ono samo duplo... vutru sad kontam jedno vrijeme ostaviti novi sam sa epi iskustvima, ali jebeeeeenoooo,... joja i epi od mene 0 bodova.
 

deastate

Aktivan Član
25.09.2011
118
8
0
36
kao prvo pozdrav
imam jedno pitanje za ekipu. prije dva dana sam dobio svoj drugi epi napad ( prvi sam imao prije 5 godina ). nakon tog prvog napada doktor mi je prepisao tegretol i arvind, s kojima sam se trovao 2 godine, te sam odma osjetio da gubim volju, umor, razdrazljivost...
tako sam ja odlucio prestati piti te lijekove, a ni epi napada nije bilo do prije dva dana.
marihuanu sam poceo konzumirati prije dve godine i nikada nije bilo nikakvih problema do sada. e sada mene zanima sljedece, kako da ja kazem svojem doktoru da ja pusim marihuanu i da nezelim vise one otrove stavljat u sebe?
napomena: tri dna prije napada nisam konzumiro nista jerbo moram na pisanja ic, tako da je moje pitanje i dali imam sanse da u centru za suzbijanje ovisnosti kazem kako pusim marihuanu u ljecnicke svrhe, jer cu morat prec na ljekove ukoliko necu moc pusit?



ps: ispricavam se na nepreglednosti posta...
 
02.04.2012
19
6
3
32
Ne znam kako vutra deluje na epilepsiju niti ja imam epilepsiju ali gledao sam jedan dokumentarac na Diskaveriju,verovatno je i vas dosta to gledalo.Radi se o nekoj prodavnici medicinske marihuane u Kaliforniji...U prodavnicu je usao neki tip,otac ciji sin ima teski oblik epilepsije i ima cak do par napada dnevno...Sin mu je star oko 5-6 godina...pije svakakve lekove koji pomazu ali nuspojave su odvratne...Otac je hteo da proba sa uljem od vutre i preporucili su mu neko adekvatno ulje od kanabisa sa vecim postotkom CBD-a ili BCD-a,stvarno ne znam kako se zove taj sastojak vutre izvinite ako gresim ...Nakon sto mu je jednom dao par tih kapi,napadi su prestali na par dana,nuspojava nije bilo....Za neverovati...Stvar je u tome da se to dete ne uradi ali da mu to ulje pomaze...THC je taj koji stvara rad a taj drugi sastojak mu pomaze...Ne razumem se i ne pravim se pametan,samo kazem kako sam video i cuo :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: TataVutric
27.11.2012
4
1
0
29
evo da i kazem nesto u vezi ove vezi teme..ja imam epilepsiju i duvam vec 4-5 godina..i ziva istina je to da pomaze za epilepsij..otkad sam poceo da duvam nisam imao nit jedan napadaj niti ista a tablete nepijem vec 2 godine..dobia sam od doktora 1000mg dnevno..ja zaalim 5-6-7-8-9-10 truba dnevno hahah i problem rjesen..pozz ekipi
 
27.11.2012
4
1
0
29
kao prvo pozdrav
imam jedno pitanje za ekipu. prije dva dana sam dobio svoj drugi epi napad ( prvi sam imao prije 5 godina ). nakon tog prvog napada doktor mi je prepisao tegretol i arvind, s kojima sam se trovao 2 godine, te sam odma osjetio da gubim volju, umor, razdrazljivost...
tako sam ja odlucio prestati piti te lijekove, a ni epi napada nije bilo do prije dva dana.
marihuanu sam poceo konzumirati prije dve godine i nikada nije bilo nikakvih problema do sada. e sada mene zanima sljedece, kako da ja kazem svojem doktoru da ja pusim marihuanu i da nezelim vise one otrove stavljat u sebe?
napomena: tri dna prije napada nisam konzumiro nista jerbo moram na pisanja ic, tako da je moje pitanje i dali imam sanse da u centru za suzbijanje ovisnosti kazem kako pusim marihuanu u ljecnicke svrhe, jer cu morat prec na ljekove ukoliko necu moc pusit?



ps: ispricavam se na nepreglednosti posta...






prijatelju imam 19 godina i ima sam 3-4 napadaja u zivotu..otkad sam poceo duvat svaki dan nikad nista..a tog doktora posalji u picku materinu jer samo ti propisuje lijekove ka i meni..dnevno mi je dava 1500mg pa 1000 pa opet 1500mg..pa opet 1000 i ja vise nit pijem tablete nit ista..nit neidem vise kod tog jebenog doktora
 
  • Sviđa mi se
Reactions: TataVutric
20.08.2013
25
33
13
Dokumentarac Weed, CNN-ovog glavnog medicinskog savetnika Sandžeja Gupte, o slučaju petogodišnje devojčice sa neizlečivom epilepsijom, kojoj je ulje od kanabisa bogato kanabidiolom (CBD) pomoglo da u potpunosti suzbije napade: https://www.youtube.com/watch?v=fz-E_xusaQ4 , sa prevodom.

Pregled postojeće naučne literature o ulozi kanabisa i kanabinoida u lečenju epilepsije, sa prevedenim sažecima: http://psihoaktivist.wordpress.com/2013/10/16/kanabis-i-epilepsija-nepotpuni-pregled-literature/ .