Crvena lista gljiva Bosne i Hercegovine

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Povod otvaranja ove teme vuce korijen iz vec postojece teme "branje jestivih gljiva" a svrha joj je upoznavanje ljubitelja gljiva sa vrstama koje su kriticno ugrozene!
Bez obzira sto su neke vrste pravi delikatesi u kulinarstvu, ipak, sa druge strane nalaze se na crvenim listama, koje nam ukazuju da bi iste, kroz koju deceniju, iz kategorije kriticno ugrozenih mogle preci u kategoriju istrijebljenih.

Evo jedan link prema zvanicnoj stranici "Zastita prirode" federalnog ministarstva okolista i turizma (FMOiT) a odnosi se na crvenu listu gljiva.

Koliko mi bude vrijeme, a i volja :D dozvoljavali, potrudicu se iskopati i crvene liste iz ministarstva RS.
Bice mi izrazito zadovoljstvo ako se u pretrazivanje ovog tipa informacija ukljuce i ostali forumasi, ljubitelji prirode (prvenstveno vutre) zakonom zabranjene, Bogom dane biljoze, cija se vrijednost jedino moze iskazati kao neprocjenjivo :)
Nemojmo se voditi parolom - ako necu ja hoce neko drugi, jer, ako mi ne jedemo govna, sigurno to nikom drugom nece pasti na pamet :D